Boleszczyn
Jednostka strażacka w Boleszczynie należy do najstarszych na terenie powiatu tureckiego. O jej powstaniu wzmiankują już dokumenty z 1916 r., kiedy to z inicjatywy miejscowego nauczyciela Władysława Głębowskiego oraz proboszcza Emila Weykerta powołano jednostkę ogniową.
Jednostka w cztery lata po zawiązaniu się wygrała zawody powiatowe w Turku, pod przewodnictwem komendanta Józefa Cichomskiego, co wywołało ogromną sensację w środowisku ówczesnej Straży Ogniowej.
Decyzją członków straży wybrano historyczny zarząd, z prezesem Romanem Szeppe i naczelnikiem Władysławem Gołębiowskim na czele, który kierował jednostką do wybuchu II wojny światowej.
Od pierwszych lat funkcjonowania straży ogniowej w Boleszczynie dbano o rozwój jej infrastruktury. Wyrazem tego było podjęcie decyzji o budowie remizy. Dzięki przekazaniu działki przez Józefa Bonikowskiego projekt ten udało się zrealizować w 1922 r.
Wybuch wojny przyniósł wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu jednostki ogniowej. Najdotkliwszą stratą było zniszczenie jej serca – remizy, co spowodowało zawieszenie działalności straży.
Dopiero po zakończeniu działań wojennych jednostka wznowiła swoją działalność. Pierwszym krokiem który przedsięwzięto był wybór zarządu, z prezesem Stanisławem Pakułą i naczelnikiem Wincentym Pacześnym na czele. Zarząd ten rozpoczął starania o budowę nowej remizy, jednak napotkał na wiele trudności, które czasowo uniemożliwiły realizację tego zamierzenia. Na domiar złego, na skutek działań wojennych zniszczeniu uległo większość sprzętu strażackiego.
Dopiero w 1956 r. udało się zakupić działkę, na której powoli ruszyły przygotowania do budowy, a następnie rozpoczęto wznoszenie planowanego obiektu. Remizę ukończono 9 lat późnej, jednak wybudowanie jej nie byłoby możliwe gdyby nie pomoc miejscowej społeczności i samych strażaków.
W kolejnych latach nastąpiły zmiany w składzie zarządu i tak w 1967 r. funkcję prezesa objął Józef Ignaczak, a w 1969 r. nowym naczelnikiem został Józef Kulesa. W następnym roku straż w Boleszczynie zakupiła pierwszy samochód bojowy marki Żuk, który znacznie usprawnił możliwości działania jednostki, choć z pewnością nie rozwiązywał wszystkich problemów.
Dzięki prowadzonej działalności kulturalnej oraz składkom zasilającym budżet OSP, zarząd w 1985 r. podjął uchwałę o rozbudowie remizy. Po wykończeniu dobudowanej części jednostka zwiększyła swoje możliwości operacyjne.
Na początku lat 90-tych przybudowano sanitariaty oraz przeprowadzono remont części remizy. Natomiast w 1999 r. jednostka pozyskała nowy pojazd pożarniczy marki Lublin. Osiem lat później wymieniono auto na nowoczesnego Forda Transita.
Okres po 2007 r. można nazwać nowym rozdziałem w historii OSP Boleszczyn. Przeprowadzono gruntowny remont w 2013 r. części bankietowej, natomiast nowoczesną kuchnię oddano do użytku w roku kolejnym. Ówczesne władze OSP zadbały również o wysoki poziom wyszkolenia na wielu płaszczyznach, który jest jednym z najwyższych w gminie Przykona. W 2011 r. wprowadzono strukturę Jednostki Operacyjno-Technicznej IV .
Dzięki wieloletniej tradycji pracy z młodzieżą jednostka pożarnicza wychowała całe zastępy strażaków. Jako ciekawostkę można traktować informację, iż OSP Boleszczyn przez ostatnie 20 lat triumfowała 15 razy w zawodach sportowo-pożarniczych szczebla gminnego. W 2012 r. na 110 uczestników zawodów gminnych, 60 to członkowie młodzieżowej, seniorskiej oraz oldboyowej drużyny pożarniczej z Boleszczyna.
Należy podkreślić, iż rozwój OSP Boleszczyn przebiegał żywiołowo i cieszył się znaczną estymą lokalnej społeczności. Wyrazem tego był udział w zawodach sportowo-pożarniczych organizowanych przez gminę Przykona, jako jedynej OSP w gminie, dwóch drużyn strażackich nazwanych odpowiednio Boleszczyn A i B. Kolejnym sukcesem było utworzenie dwóch sekcji tzw. CTIF-u (Międzynarodowego Komitetu Technicznego i Prewencji Zwalczania Pożarów). Boleszczyńska straż posiada również drużynę piłkarską, która w strażackich rozgrywkach gminnych wygrywa od 2013 r. trzy lata z rzędu, natomiast w powiecie plasuje się w pierwszej piątce najlepszych w gminie.
W 2015 r. Prezes OSP Boleszczyn – Tomasz Rosiak – został laureatem plebiscytu „Zwycięski Florian” (zajmując 2 miejsce) na Super Druha w Powiecie Tureckim.
Dzięki ciężkiej pracy strażaków, ogromnego wsparcia lokalnego społeczeństwa oraz Urzędu Gminy w Przykonie, OSP Boleszczyn cieszy się dzisiaj ogromnym szacunkiem i uznaniem lokalnej społeczności. Władze boleszczyńskiej straży z dumą przyglądają się sytuacji, gdy zapał do niesienia pomocy w roli strażaka pojawia się ciągle wśród młodych mieszkańców wsi.
Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.