Jak zmieniło się podejście do strażaka i specyfiki jego pracy przez półtorej dekady?
4 listopada 2024 roku, w Toruniu rozpoczęła się uroczysta konferencja z okazji 15-lecia Systemu Pomocy Psychologicznej w Państwowej Straży Pożarnej. Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszono wojewódzkich koordynatorów pomocy psychologicznej Państwowej Straży Pożarnej oraz komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej.
Konferencja ma na celu podsumowanie dotychczasowych osiągnięć systemu wsparcia psychologicznego oraz omówienie przyszłych kierunków rozwoju w tej dziedzinie.
Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w tak szerokim gronie. To pokazuje, jak ważny jest system pomocy psychologicznej w PSP, który ciągle należy rozwijać – nadbryg. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
Dzięki uczestnictwu w konferencji, koordynatorzy i komendanci mają możliwość wymiany między sobą dotychczasowych doświadczeń i wyzwań, z jakimi mają do czynienia podczas swoich codziennych obowiąków. To świetna okazja do omówienia i przeanalizowania stosowanych i wdrażanych praktyk w zakresie wsparcia psychologicznego, które ma kluczowe znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa pracy strażaków.
Mamy nadzieję, że wsparcie psychologiczne w tak ciężkim -zarówno fizycznie, jak i mentalnie – zawodzie, będzie wciąż rozwijane tak, by każdy funkcjonariusz czy pracownik cywilny Państwowej Straży Pożarnej miał możliwość korzystania z pomocy psychologicznej niezmiennie – na najwyższym poziomie.