KRAJ
Przedstawiamy sylwetki sędziów, którzy będą czuwać nad konkurencjami tegorocznych I Międzynarodowych Mistrzostw Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych:
1) Thomas Gruber – na codzień pełni funkcję zawodowego strażaka w Zawodowej Straży Pożarnej miasta Frankfurt. Oddelegowany był do akademii szkoleniowej, gdzie zajmował się prowadzeniem programu CFBT dla komend, różnorodnymi szkoleniami dla oficerów i dowódców, corocznymi kursami doskonalącymi dla wszystkich strażaków we Frankfurcie.
W 2023 roku przeniósł się do działu operacyjnego i obecnie kieruje jedną z dwunastu jednostek straży pożarnej we Frankfurcie jako szef batalionu.
2) Armando Rivas – jego podróż zawodowa rozpoczęła się w Caracas, Wenezuela, gdzie doskonalił swoje umiejętności jako pielęgniarz, ratownik medyczny oraz ekspert w dziedzinie ratownictwa technicznego i udzielania pomocy w sytuacjach katastroficznych. W 2007 roku rozpocząłem nowy etap w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie pełnię funkcję ratownika medycznego w straży pożarnej oraz specjalisty w dziedzinie operacji ratunkowych.
Jestem założycielem i głównym instruktorem Fire Rescue Group oraz International Firefighter Training, firmy konsultingowej specjalizującej się w nauczaniu strategii ratowania życia strażaków na szczeblu międzynarodowym (IFLS – International Firefighter Life Saving Strategies).
3) Rui Leite – swoją karierę pożarniczą rozpoczął jako strażak ochotnik, po czym po czterech latach podjął pracę zawodową w straży pożarnej Maia oraz w służbie ratowniczo-gaśniczej na lotnisku w Porto. Od roku 2021 pełni funkcję dowódcy jednostki w Matosinhos-Leça, zlokalizowanej w mieście Matosinhos na północy Portugalii, gdzie nadzoruje codzienne operacje i prowadzi szkolenia.
Rui jest także instruktorem programu Firefighter Mayday i ma udział w jego wdrożeniu w Portugalii. Jest jednym z organizatorów Survival Firefighter Challenge w Portugalii.
4) Thorsten Sojka – pełniący funkcję porucznika w straży pożarnej miasta Werl. Od 2016 roku jest założycielem koncepcji Maydaytraining Concept – pierwszej organizacji tego typu w Niemczech, promującej samoratowanie i ratowanie strażaków. Od 2019 roku prowadzi szkolenia z Mayday w Instytucie Pożarnictwa w Nadrenii Północnej-Westfalii.
W 2020 roku zrealizował swoje wielkie marzenie, zakładając Trainingszentrum Ense. Jest to miejsce, gdzie strażacy mogą praktykować, aby zwiększyć bezpieczeństwo w codziennej służbie podczas realistycznych szkoleń, włączając w to oczywiście szkolenia z zakresu “Mayday”.
5) Pieter Maes – rozpoczął swoją karierę w straży pożarnej w 2000 roku. Przez ten czas aktywnie służył jako strażak i ratownik medyczny, początkowo w Leuven, a od 2008 roku w ruchliwym departamencie w Brukseli, Belgii. Obecnie pełni funkcję sierżanta, kierującego jednostką strażacką z 25 członkami.
W 2010 roku rozpoczął udział w programach szkoleniowych dla instruktorów, szybko stając się instruktorem Compartment Fire Behavior. Przez lata badań i rozwoju programu, Pieter stał się jednym z założycieli Firefighter Mayday Program (Brandweerman In Nood). Obecnie ponad 150 instruktorów przeszło szkolenie i korzysta z tego programu, który stał się obowiązkowy dla wszystkich belgijskich strażaków i jest w trakcie rozszerzania na Holandię.