Łuków Śląski
Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowie Śląskim nastąpiło wiosną 1931 roku z inicjatywy Karola Mielimonki, który został pierwszym Prezesem założonej organizacji. Naczelnikiem został Alojzy Mielimonka, Zastępcą Naczelnika Józef Tomiczek, a Członkami Zarządu Franciszek Słanina i Franciszek Mielimonka. Ponieważ OSP powstała na potrzeby wsi z dobrowolnych składek jej mieszkańców, wybudowano małą remizę strażacką w rozwidleniu ulicy Wolności i Jana oraz zakupiono niezbędny sprzęt strażacki.
W 1987 roku z inicjatywy ówczesnego Sołtysa Wiktora Mandrysza podjęto kolejną inwestycję – budowę nowej remizy strażackiej. Zaplanowano obiekt, który tworzyłby z Domem Sportowca jedną całość. Przy finansowej pomocy Urzędu Gminy Gaszowice oraz aktywną bezinteresowną pracę mieszkańców Łukowa Śląskiego oddano nową remizę do użytku w 1991 roku z okazji 60-lecia powstania miejscowej OSP.
Znajdują się tam dwa garaże i zaplecze dla strażaków, a na piętrze mieści się kawiarnia z kuchnią. Działalność OSP wspiera też finansowo Urząd Gminy. Na ten cel zbierane są także wśród Członków składki. W tym samym roku druhowie otrzymali wóz bojowy na podwoziu Stara 244 oraz zakupiono nową motopompę Polonia PO-5, M-800.
Podsumowując Ochotnicza Straż Pożarna w Łukowie Śląskim to jednostka terenowa ochrony przeciwpożarowej typu S-1 z remizą murowaną, poza KSRG przeznaczoną do zdarzeń ratowniczo-gaśniczych na terenie Gminy Gaszowice. Wyposażona jest w średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBM 2,5/8 na podwoziu Star 244 (rok produkcji 1985). W dniu 22 lutego 2005 roku Uchwałą nr 1/2005 Zarządu OSP w Łukowie Śląskim powołano Jednostkę Operacyjno-Techniczną, która funkcjonuje zgodnie z kategorią III.
Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.