ŚWIAT - Rosja

187 pożarów niszczy Syberię

187 pożarów niszczy Syberię

Cały świat zmaga się z katastrofalnymi skutkami burzowej pogody, ale również z bardzo wysokimi temperaturami, które powodują lub podsycają pożary nieużytków, lasów i terenów krzewiastych. Z takimi pożarami walczą w USA, Europie oraz na dalekich kresach Syberii. Syberia zmaga się od 3 miesięcy z falą upałów na poziomie 35 st. C. W okolicach Jakucka tylko w niedzielę władze naliczyły 187 pożarów a obszar, jaki zniszczył już pożar, wynosi 1,5 miliona hektarów.

Potężne, kłęby dymu z rozprzestrzeniającego się pożaru z obszaru Jakucka i okolicznych wiosek widać nawet na zdjęciach satelitarnych.

Gubernator Jakucji Aysen Nikołajew podał do publicznej informacji, że obszar Niziny Zachodniosyberyskiej zmaga się z najbardziej suchym latem od ponad 100 lat. Dodatkowo czerwiec był najgorętszym miesiącem w historii. Silne, północne wiatry przyczyniły się także do wzrostu ilości pożarów. 

Ekolodzy szacują, że wskutek upałów i pożarów w Jakucji do atmosfery w ostatnich 6 tygodniach przedostało się już 150 megaton dwutlenku węgla – co jest bliskie rocznej emisji CO2 Wenezueli w 2017 r.
 
foto: The Guardian
Strażacki.pl

Cały świat zmaga się z katast

Czytaj również