Chicago Fire Departament jest największą strażą pożarna w środkowym zachodzie i jedną z największych w całej USA.
HISTORIA
Pierwsza jednostka ochotniczej straży pożarnej na terenie Chicago powstała w 1832 roku i nosiła nazwę “Washington Volunteers”. W listopadzie 1833 roku uchwalone zostało także, pierwsze rozporządzenie Chicago, które zabraniało „przechodzenia jakiejkolwiek rury pieca przez dach, ściankę działową lub bocznicę jakiegokolwiek budynku, chyba że jest zabezpieczona blachą lub żelazem sześć cali od drewna”. Za to naruszenie była kara w wysokości 5,00 dolarów.
Drugiego sierpnia 1858 roku, rozwiązano jednostkę ochotniczą i w jej miejsce powołano płatną organizację miasta Chicago Fire Departament.
FOTO: X.com/Chicago fire Media
OBECNIE
Organizacyjnie Chicago Fire Departament składa się z czterech Biur:
Biuro Operacyjne
Biuro Służby Administracyjnej
Biuro Logistyczne
Biuro Prewencji Pożarowej
Każde z Biur jest dowodzone przez Zastępcę Komisarza Pożarniczego, który raportuje działania do Pierwszego Zastępcy Komisarza Pożarniczego.
Biuro Operacyjne jest największym biurem Chicago Fire Departament, zatrudniającym ponad 4500 umundurowanych strażaków i ratowników medycznych, z których wielu przeszło szkolenie w zakresie obsługi sprzętu, wozów strażackich, karetek pogotowia ratunkowego. Biuro odbiera rocznie ponad 500 000 wezwań w sprawie pomocy w nagłych wypadkach, pożarach i nagłych przypadkach medycznych.
Biuro Operacyjne podzielone jest na cztery Dywizje:
Gaszenie Pożarów i Ratownictwa
Służba Ratownictwa Medycznego
Operacje Specjalne
Biuro Dochodzeń Pożarowych
Dywizja Gaszenia Pożarów i Ratownictwa jest odpowiedzialna za codzienne zdarzenia na terenie Chicago. W jej zasobach znajduje się 98 strażnic rozlokowanych po całym mieście. Poza wyjazdami do zdarzeń, do zadań strażaków należą codzienne ćwiczenia, inspekcje pożarowe szkół, inspekcje hydrantów na ulicach. Do potrzeb operacyjnych w strażnicach znajduje się 97 samochodów gaśniczych (engine companies), 61 samochodów ratowniczych (truck companies).
Dywizja Służby Ratownictwa Medycznego posiada 80 ambulansów różnego typu:
Ambulanse ALS
Wozy ALS
Wozy BLS
Ciężarówki BLS
Pojazdy zdarzeń masowych
Pojazdy ALS zdarzeń nadzwyczajnych