Klub parlamentarny Kukiz’15 złożył 6 września do Marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Zmiany polegają na wprowadzeniu dodatku do emerytury dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych w wysokości 20 zł za każdy rok aktywnej służby, warunkiem jest służba w jednostce przez 20 lat i udział w co najmniej połowie wszystkich akcji.
‘Zaangażowanie członków ochotniczych straży pożarnych w pełnienie służby jest godne podziwu i często wiąże się ze sporym obciążeniem psychicznym i fizycznym. Wobec tego, w ocenie projektodawców, wprowadzenie dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych w wysokości 20 zł za każdy rok pełnionej przez nich aktywnej służby będzie wyrazem szacunku i uznania dla ich oddanej służby. Wprowadzenie dodatku do emerytury dla osób pełniących służbę w OSP, będącą honorową działalnością zostanie docenione nie tylko poprzez uznanie i wdzięczność obywateli, ale również w formie finansowej. Dodatek do emerytury ma za zadanie w pewien sposób wynagrodzić im wieloletnią służbę i działalność na rzecz lokalnych społeczności.’ – napisali posłowie w uzasadnieniu.
Według projektu wójt na wniosek strażaka wydaje zaświadczenie, w którym będzie informacja o okresie trwania służby w jednostce oraz liczbie akcji ratowniczych w których brał udział. Następnie składa formularz o przysługującym mu dodatku, aby zapewnić prawidłowe naliczenie wysokości emerytury. Formularz ma określić w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
– Taka osoba będzie dostawała po 20 latach służby 400 złotych (20 razy po 20 zł) dodatku do emerytury, jeśli przepracował 30 lat, to dostanie 600 złotych dodatku (30 razy po 20 złotych) – powiedział Norbert Kaczmarczyk (Kukiz’15).
Obecnie projekt został skierowany przez Marszałka Sejmu do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.
Nie wiadomo jeszcze czy projekt w ogóle trafi pod obrady Sejmu, ponieważ decyzja nie należy tylko do Marszałka ale również do klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, który ma większość. Ustawa wpłynie na budżet państwa, który w 2017 roku będzie miał dziurę budżetową wynoszącą prawie 60 miliardów złotych, dlatego projekt może trafić do tzw. zamrażarki marszałka.
W Polsce mamy obecnie ponad 16 tysięcy jednostek OSP, które zrzeszają blisko 379 892 osób z czego tylko część faktycznie uczestniczy w akcjach ratowniczo – gaśniczych.