Krzydlina Mała
Pod koniec października br. Ochotnicza Straż Pożarna w Krzydlinie Małej na Dolnym Śląsku wzbogaciła się o fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 18.320. Poniżej prezentacja nowego nabytku OSP oraz krótki artykuł o samej jednostce.
Ochotnicza Straż Pożarna w Krzydlinie Małej (woj. dolnośląskie, pow. wołowski, gmina Wołów) została założona przez repatriantów z dawnych kresów wschodnich w 1946 roku. Jednostka kontynuowała tradycje formacji ochrony przeciwpożarowych II Rzeczypospolitej z dawnego województwa poleskiego. Na ziemiach wołowskich strażacy-ochotnicy aktywnie włączali się w propagowanie ochrony przeciwpożarowej oraz w niesienie pomocy lokalnej społeczności. Dużo działań poświęcono podtrzymywaniu tradycji narodowych poprzez uczestnictwo druhów w uroczystościach państwowych i kościelnych. W 2011 roku decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej OSP w Krzydlinie Małej została włączona do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2018 roku jednostka została przydzielona do Kompanii Gaśniczej „Chojnów” działającej w ramach Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego KW PSP we Wrocławiu.
Oznacza to, że druhowie z Krzydliny Małej mogą być dysponowani do zdarzeń na terenie całego województwa dolnośląskiego. Liczba członków OSP wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą wynosi 65 osób. Fundament podziału bojowego tworzy 25 strażaków posiadających aktualne badania lekarskie i ukończony kurs podstawowy ratowników OSP. Jednostka odnotowuje rocznie około 70 interwencji. OSP z Krzydliny Małej z uwagi na bliską odległość od miasta powiatowego Wołów często jest dysponowana do zabezpieczenia Komendy Powiatowej PSP.
Na terenie powiatu wołowskiego występuje dużo obszarów leśnych, których łączna powierzchnia wynosi 23539 hektarów. Znajdują się one pod opieką nadleśnictw: Oborniki Śląskie, Wołów, Góra i Legnica. Wszystkie są zakwalifikowane do I kategorii zagrożenia pożarowego. Na terenie powiatu funkcjonuje dziewięć zakładów produkcyjnych w tym pięć zaliczanych do zakładów dużego ryzyka i cztery do zakładów zwiększonego ryzyka. Ponadto przez większą część powiatu przepływa rzeka Odra (odcinek o długości 62 kilometrów), która tworzy naturalną granicę powiatu od południa. Tworzy też duże zagrożenie powodziowe, o czym tutejsi mieszkańcy przekonali się podczas kataklizmów w 1997 i 2010 roku.
Na wyposażeniu jednostki znajdują się trzy samochody pożarnicze:
589[D]37 GBA 2/16 – średni wóz gaśniczy na podwoziu Magirus Deutz 192D11. Pojazd wyprodukowany w 1983 roku. Od nowości służył strażakom w Wielkim Księstwie Luksemburga. W 2012 roku został przekazany w formie daru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzydlinie Małej. Pojazd wyróżnia nietypowa jak na polskie warunki barwa. Jaskrawy pomarańczowy kolor wpływa na poprawę widoczności samochodu szczególnie przy złych warunkach pogodowych lub w nocy. Wyposażenie (m.in.):
- gregat prądotwórczy
- aparaty ochrony dróg oddechowych
- armatura pożarnicza
- motopompa szlamowa Honda WTX 40
- pilarki spalinowe do drzewa
- podręczny sprzęt burzący
- sprzęt łącznościowy i oświetleniowy
- zestaw do ratownictwa medycznego PSP R1
589[D]38 SLRt – lekki samochód ratownictwa technicznego marki Volkswagen Transporter 4 w wersji SYNCRO z napędem w układzie 4×4. Furgonetka została wyprodukowana w 1995 roku i służyła w strukturach Policji Wielkiego Księstwa Luksemburga. W 2010 roku została nieodpłatnie przekazana dla OSP Krzydlina Mała. Wnętrze pojazdu jest przystosowane do przewozu ratowników oraz sprzętu ratowniczego. Szczególną uwagę zwraca wysokiej klasy oświetlenie ostrzegawcze i dźwiękowe samochodu, które było oryginalnie zamontowane w pojeździe. Wyposażenie (m.in.):
- narzędzia hydrauliczne firmy Holmatro
- motopompa szlamowa
- piły spalinowe do drzewa
- podręczny sprzęt burzący
- osprzęt do zabezpieczania i oznakowywania miejsca zdarzenia
- sprzęt łącznościowy i oświetleniowy
- zapasowe butle do aparatów ochrony dróg oddechowych
- zapory przeciwpowodziowe, plandeki
- zestaw do ratownictwa medycznego PSP R1
589[D]39 GBA 4,5/16 – średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 18.320 BB. Pojazd wyprodukowany w 2019 roku i dostarczony do jednostki pod koniec października. Producentem zabudowy pożarniczej jest firma MotoTruck z Kielc. Wóz dysponuje dużym zbiornikiem wody o pojemności 4500 litrów, 450 litrowym zbiornikiem środka pianotwórczego i autopompą o wydajności 1600 l/min. Układ wodno-pianowy tworzy także działko gaśnicze, linia szybkiego natarcia ze zwijadłem oraz system zraszaczy. Dodatkowo pojazd wyposażono w pneumatyczny maszt oświetleniowy w technologii LED, oświetlenie pola pracy i fale świetlną oraz wyciągarkę.
Koszt zakupu wyniósł 874 530 złotych. Wóz został zakupiony w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Ponadto dofinansowanie przekazała gmina Wołów (340.00 zł), Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej (150.00 zł), firmy ubezpieczeniowe (50.000 zł), darowizny mieszkańców i członków jednostki (19.030 zł). Pojazd zastąpił wysłużonego GCBA 4/32 Jelcz 422, który jest wystawiony na sprzedaż. Wyposażenie (m.in.):
- agregat prądotwórczy
- aparaty ochrony dróg oddechowych
- rmatura pożarnicza wodno-pianowa
- defibrylator AED
- drabiny strażackie przenośne
- motopompa pływająca NIAGARA-2, motopompa szlamowa Honda WTX30
- narzędzia hydrauliczne do ratownictwa drogowego firmy Lukas
- osprzęt łącznościowy (Hytera) i oświetleniowy
- podręczny sprzęt burzący
- piły spalinowe do drzewa (szt.3), pilarka tarczowa do betonu i stali STIHL TS-420
- sprzęt do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych
- sprzęt do zabezpieczania miejsca zdarzenia
- urządzenia pomiarowe (detektor wielogazowy, kamera termowizyjna)
- wentylator oddymiający
- zestaw do ratownictwa medycznego PSP R1
Tekst: Kamil Czereba
Zdjęcia: Kamil Czereba, Konrad Pluciński