Siemianowice Śląskie: Wizyta w JRG

Siemianowice Śląskie: Wizyta w JRG

Siemianowice Śląskie znajdują się w województwie śląskim, na północ od Katowic. Zamieszkuje je siedemdziesiąt dwa tysiące mieszkańców. Nad ich bezpieczeństwem czuwają strażacy z miejscowej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej.


Zawodowa Straż Pożarna w Siemianowicach Śląskich powstała w 1951 roku, po przyłączeniu do miasta czterech gmin ościennych: Bytków, Michałkowice, Bańgów i Przełajka. Wcześniej mieszkańcom służyli strażacy OSP Siemianowice Śląskie oraz Zakładowej Straży Pożarnej Kopalni i Huty Laura. Po wejściu w życie ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 o Państwowej Straży Pożarnej została utworzona Komenda Miejska PSP wraz z Jednostką Ratowniczo - Gaśniczą.

Siedzibą strażaków jest budynek przy ulicy Pułaskiego 2. Jest on współdzielony z Ochotniczą Strażą Pożarną. Na parterze znajdują się boksy garażowe dla pojazdów służbowych oraz Miejskie Stanowiska Kierowania. Tutaj wpływają wszystkie zgłoszenia z numerów alarmowych 112, 998 i 999. Na stanowisku służbę pełni jeden dyspozytor straży pożarnej oraz dwaj dyspozytorzy pogotowia ratunkowego.

Pierwsze piętro to przede wszystkim część biurowa. W tym miejscu znajdują się gabinety komendantów oraz pokoje poszczególnych wydziałów komendy. Tutaj także została zlokalizowana szatnia i kuchnia. Ostatnie, drugie piętro to miejsce dla strażaków pełniących służbę na podziale bojowym. Do dyspozycji strażaków pozostaje pokój wypoczynkowy, stół do tenisa stołowego oraz wiele innych rzeczy, które pozwalają wypocząć po trudnych akcjach.Każdego dnia w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej służbę pełni dziewięć osób. Jeden strażak przydzielony jest do MSK, kolejnych ośmiu jest rozpisanych na poszczególne samochody ratowniczo – gaśnicze. JRG w Siemianowicach Śląskich do dyspozycji ma:

  • 601[ S]21 GBA 2,5/16 Renault Midlum w zabudowie ISS Wawrzaszek. Pojazd stanowi rezerwę w jednostce na wypadek awarii pierwszego wyjazdu. Pojazd jest uzbrojony w drabinę nasadkową, agregat prądotwórczy, armaturę wodno - pianową oraz sprzęt burzący.

  • 601[ S]23 GBAPr 2/30+750 Renault Midlum w zabudowie ISS Wawrzaszek. Samochód pierwszo wyjazdowy. Na swoim wyposażeniu ma zbiornik na wodę o pojemności 2000 l, agregat proszkowy o masie z 750 kg z osobną linią szybkiego natarcia, armaturę wodno - pianową, turbowentylator, sprzęt do ratownictwa technicznego, tj. nożyco - rozpierak Lukas z pompą spalinową, agregat prądotwórczy, pilarkę do stali i betonu oraz do drewna Stihl, zestaw PSP R1, armaturę wodno - pianową, D10W, aparaty ODO Auer. Do pojazdu jest przypisana stała obsada w sile sześciu strażaków ratowników.

  • 601[ S]25 GCBA 5/36 Scania G420 w zabudowie ISS Wawrzaszek. Jeden z najnowszych pojazdów siemianowickiej jednostki, trafił do niej w grudniu 2009, zastępując Jelcza 422. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 5000 l, agregat prądotwórczy, armaturę wodno – pianową, aparaty ODO Auer, zestaw PSP R1, sprzęt burzący, ubrania żaroodporne, przenośne działko wodno - pianowe. Docelowo na pojazd ma trafić pilarka do drewna oraz zestaw hydrauliczny. Do pojazdu rozpisany jest tylko kierowca.

  • 601[ S]51 SD 37 MAN 15.284 w zabudowie Metz. Pojazdem również porusza się sam kierowca. Na swoim wyposażeniu ma aparaty ODO, agregat prądotwórczy, sprzęt burzący.

  • 601[ S]81 SLKw Daewoo Lublin II

  • 601[ S]82 SLKw Volkswagen Transporter T4. Pojazd jest bardzo ciekawy, bowiem dzięki zastosowaniu wyciągarki elektrycznej i szyn w przedziale załadowczym i posiadaniu sprzętu na wózkach, możliwa jest szybka zmiana załadowanego wyposażenia. W ten sposób pojazd może przewieź sprzęt ratownictwa wodnego, kompresor do napełniana butli powietrznych, czy też pomp.

  • 600[ S]90 SLRR Land Rover Freelander 2. Najnowszy nabytek Komendy Miejskiej, przekazany 7 lutego 2011. Według informacji pojazd ma służyć do ograniczenia stref skażenia chemicznego.

  • 601[ S]91 Daewoo Nubira

Jednym z najpoważniejszym zdarzeń z jakim zmagali się strażacy z Siemianowic to pożar fabryki tworzyw sztucznych PolarCup. Pożar gasiło pięćdziesiąt zastępów straży pożarnej. Jako jedni z pierwszych, siemianowiccy strażacy przybyli także na miejsce akcji po zawaleniu się hali MTK w Katowicach.

Bardzo dziękuję Panu bryg. Rafałowi Świerczkowi - Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP, dowództwu JRG oraz strażakom ze zmiany III, za poświęcony czas, miłą rozmowę oraz okazaną pomoc przy zdobywaniu materiału prasowego.

{ rsmediagallery tags="20130416_wizyta_siemianowice"}

Strażacki.pl

Siemianowice Śląskie: Wizyta w JRG

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet