Ratownictwo i pożarnictwo opiera się na różnych etapach, realizowanych przez różny personel, posiadający różne wykształcenie i kwalifikacje. Na tych etapach, dochodzi czasami (z różnych przyczyn) do błędnej interpretacji tytułów i kwalifikacji, co może powodować dysonanse lub nawet poważne konsekwencje prawne. Z tego względu w artykule przybliżamy i tłumaczymy różnice w kwalifikacjach udzielania pomocy medycznej przez ratowników (PSP lub OSP) i ratowników medycznych.
TYTUŁ „RATOWNIKA”
Ratownikiem jest strażak, który posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz którego stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy. (Art. 13. ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym).
Zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje:
1) resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;
2) tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
3) unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
4) ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
5) prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
6) stosowanie tlenoterapii biernej;
7) ewakuację z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
8) wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Osoby posiadające aktualne zaświadczenie o ukończeniu kursu KPP i posiadające tytuł RATOWNIKA, powinny się wystrzegać podczas działań, ale także w czasie wolnym, „potocznego” nazywania się ratownikiem medycznym lub noszenia naszywek Ratownictwo Medyczne, które są zarezerwowane dla osób posiadające inne kwalifikacje.
TYTUŁ RATOWNIKA MEDYCZNEGO
Ratownikiem medycznym jest osoba, która ukończyła studia na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne lub medycyna ratunkowa i uzyskała tytuł zawodowy licencjata, lub magistra na tym kierunku; ukończyła szkołę policealną lub niepubliczną szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskała dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego ratownika medycznego albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie ratownik medyczny.
Ratownik Medyczny może wykonywać medyczne czynności ratunkowe (m.in. zaawansowane czynności ratujące życie), w miejscach opisanych w przepisach prawa dla tego zawodu.