Technika

Pirotechniczne nożyce tnące

Pirotechniczne nożyce tnące

Na początku były narzędzia hydrauliczne napędzane pompą spalinową, potem pojawiły się narzędzia akumulatorowe, a teraz powstało także narzędzie o „napędzie” pirotechnicznym.

Tym narzędziem są nożyce ratownicze SAVETOOL produkcji rosyjskiej. Jest to jedyne tego typu narzędzie o niecodziennym „napędzie” pirotechnicznym.
Napędem pirotechnicznym są ładowane pojedynczo naboje kalibru 7.62x54. Naboje te są tzw. Nabojami „ślepymi” (bezpociskowymi) centralnego zapłonu posiadającymi jedynie ładunek pirotechniczny. Po załadowaniu możliwe jest wykonanie jednego szybkiego cięcia. Aby wykonać kolejne cięcie nożycami, należy załadować kolejny nabój.

Cięcie po naciśnięciu spustu, wykonywane jest jednym szybki ruchem jednego z ostrzy. Całe działanie wygląda troszkę jak „strzelanie ze strzelby”. 

Nie wiadomo dokładnie jakie założenie mieli twórcy tego narzędzia, ale analizując je można stwierdzić, że zostało pierwotnie wymyślone pod kątem szybkiej ewakuacji, szczególnie w warunkach taktyczno-militarnych.

Co ciekawe, możliwe jest sprzedaż narzędzia na każdy rynek na świecie. Natomiast ograniczeniem są regulacje prawne w danym kraju dotyczące wyrobów pirotechnicznych. Np. w Polsce posiadanie nabojów bezpociskowych centralnego zapłonu bez zezwolenia na broń jest zabronione.

Dane techniczne:

Siła cięcia - 20 ton

Wymiary - 870x170x130 mm

Masa - 15.5 kg

Wielkość ostrza tnącego - dł. 140mm, wys. 90mm

Nabój - 7.62x54

Czas wymiany naboju - 5 sek.

foto. SavetoolStrażacki.pl

Na początku były narzędzia hy

Galeria

Czytaj również