Lubsza

STRAŻACKI KLASYK MIESIĄCA | Ponad 30-letni Steyr na strażackiej „emeryturze” w OSP Lubsza

STRAŻACKI KLASYK MIESIĄCA | Ponad 30-letni Steyr na strażackiej „emeryturze” w OSP Lubsza

Ciężki samochód gaśniczy typu GCBA 12/50 po ponad 30 latach służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu (woj. opolskie) został przekazany do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubszy. Wóz spędzi tam strażacką „emeryturę”, jednakże nadal będzie wprowadzony do podziału bojowego i będzie czynnie wykorzystywany do działań ratowniczo-gaśniczych w okolicy. Pojazd ten stanowi doskonałe zabezpieczenie w zaopatrzeniu środków gaśniczych przy dużych pożarach w całym regionie.

Trzyosiowy Steyr serii 32S29 został odebrany z fabryki firmy Rosenbauer w 1991 roku. Ciekawostką jest fakt, że pojazd był odebrany i przyprowadzony do siedziby straży pożarnej w Brzegu przez funkcjonariusza, który jest także członkiem OSP Lubsza. Niemal całą swoją karierę pożarniczą był on związany z Steyrem. Wyżej wspomniany strażak jest już na emeryturze i z uśmiechem na twarzy przyznaje, że cieszy go fakt że na strażacką emeryturę do jego jednostki dołączył bliski mu Steyr.

8


W trakcie służby u zawodowych strażaków w Brzegu wóz bardzo szybko przeszedł chrzest bojowy. Niespełna rok po wprowadzeniu do podziału bojowego został zadysponowany do ogromnego pożaru kompleksu leśnego w Kuźni Raciborskiej, gdzie przez kilka dni wspierał działania gaśnicze. Steyr był uczestnikiem wielu akcji gaśniczych, które miały miejsce w ostatnich 30 latach na terenie województwa Opolskiego a także sąsiadującego Dolnego Śląska. Warto dodać, że bliźniaczy pojazd znajduje się na stanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

11


Steyr posiada jednomodułową kabinę przeznaczoną dla trzech osób. W części nadwozia umieszczono dwa zbiorniki na środki gaśnicze w tym zbiornik na wodę o pojemności 8000 litrów i 4000 litrowy zbiornik na środek pianotwórczy. Od momentu, gdy wóz trafił do OSP Lubsza oba zbiorniki zostały uzupełnione wodą co daje łącznie zapas w ilości 12 000 litrów! Sercem układu wodno-pianowego wozu jest autopompa o wydajności 5000 l/min. Na dachu znajduje się działko wodno-pianowe o wydajności 4000 l/min.

15


Wóz trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubszy w pierwszej połowie 2023 roku. W grudniu 2022 roku został zastąpiony w KP PSP Brzeg przez fabrycznie nowe GCBA 10/60 – Renault Trucks K440 w zabudowie Szczęśniak – Pojazdy Specjalne. W chwili wykonywania sesji fotograficznej Steyra jego licznik wskazywał niespełna 50 tysięcy kilometrów przebiegu.

25


Serdeczne podziękowania dla załogi OSP Lubsza za chęć spotkania i poświęcony czas na zaprezentowanie wozu oraz gościnę w progach jednostki. Kolejny artykuł z serii „STRAŻACKI KLASYK MIESIĄCA” pojawi się już w marcu i będzie to nietypowy samochód przeznaczony do walki z pożarami lasów. Zachęcamy wszystkie jednostki, które chcą zaprezentować swój „klasyk” do kontaktu z nami za pośrednictwem adresu e-mail:

Strażacki.pl

Ciężki samoch

Galeria

Czytaj również