MSWiA nie wywiązuje się z porozumienia podpisanego ze stroną związkową 6 marca
6 marca 2025 roku przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski wynegocjowali i podpisali ze stroną rzadową warunki porozumienia, które zakładało znowelizowanie warunków pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej. Jednym z głównych zapisów porozumienia jest wprowadzenie nowego dodatku mieszkaniowego. Ten – w zależności od miejsca pełnienia służby – miałyby wynosić od 900 do 1800 zł. Ich wysokość w poszczególnych komendach miała być ustalana właśnie w oparciu o mnożniki lokalizacyjne.
Niestety, ten – chyba najgorętszy i najbardziej wyczekiwany przez strażaków element porozumienia wciąż oczekuje na poprawne zmiany legislacyjne. Wprawdzie MSWiA przygotowało projekt stosownej ustawy, ale rozporządzenie dotyczące wysokości mnożników lokalizacyjnych zawierało błędy i po konsultacjach społecznych trafiło do kosza.
Nowego rozporządzenia do tej pory nie ma. Na to, by dodatki mieszkaniowe weszły w życie 1 lipca, jak obiecywał pan premier, nie ma już szans – Adam Rogoza, przewodniczący Międzyregionalnej Śląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.
Dodatowo nierozwiązaną pozostaje kwestia nowelizacji rozporzadzenia dotyczącego czasu służby strażaka. Tu również nie ma do tej pory żadnych oficjalnych aktów prawnych. Zgodnie z porozumieniem rozporządzenie dotyczące czasu służby miało być gotowe do 4 maja. Miało ono rozwiązać sytuację nierównego traktowania funkcjonariuszy biorących udział w szkoleniach. Jedni mogą wliczyć szkolenie do czasu służby, inni muszą poświęcić na to swój dzień wolny.
Ponadto MSWiA miało przygotować taki projekt ustawy modernizacyjnej PSP na najbliższe 4 lata, w którym zabezpieczono by pieniądze na podwyżki.
Zapisaliśmy to w porozumieniu, ale mamy coraz większe wątpliwości, czy zostanie ono zrealizowane. Ustawa modernizacyjna to swego rodzaju plan działań, w którym ujmuje się m.in. wydatki na inwestycje budowlane, remonty, zakupy sprzętu, czy wyposażenia. Miały tam też zostać zapisane środki na wzrost wynagrodzeń. – Adam Rogoza, przewodniczący Międzyregionalnej Śląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.
Do tej pory żaden akt prawny poprawiający warunki pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej nie trafił do legislacji.
Fot. st. str. Arkadiusz Sosnowski, Państwowa Straż Pożarna