9 września 2024 r. odbyła się odprawa służbowa kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej z udziałem ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka oraz sekretarza stanu w MSWiA Czesława Mroczka i podsekretarza stanu Wiesława Leśniakiewicza.
Oto najważniejsze tematy:
– przedstawienie stanu i organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego:
- 504 jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP funkcjonujące w strukturze 335 Komend Powiatowych/Miejskich PSP
- 5 085 jednostek OSP włączonych do KSRG
- 3 zakładowe straże pożarne
- 1 zakładowa służba ratownicza
- 2 lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze
- 24 jednostki Wojskowych Straży Pożarnych.
88,63 % ogólnej liczby funkcjonariuszy PSP (31 543 etaty) pełni służbę w pionie operacyjnym, a w systemie zmianowym działa 81,57 % ogółu funkcjonariuszy.
– omówienie działań w kierunku nowelizacji przepisów, w tym m.in.:
- Ustawy o ochronie przeciwpożarowej, w zakresie m.in. zwiększenia uprawnień właścicieli budynków i umożliwienie im usuwania przedmiotów składowanych w miejscach do tego niedozwolonych, takich jak klatki schodowe, pomieszczenia techniczne, poddasza, strychy, drogi komunikacji ogólnej w piwnicach;
- rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;
- rozporządzenia w sprawie warunków technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
– przypomnienie, że 13 września br. wchodzą w życie zapisy nowego statutu Komendy Głównej PSP (DZ.U. poz. 1312), zgodnie z którym m.in. zmianie ulega nazwa Biur, w tym:
Biura Planowania Operacyjnego na Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa, Biura Bezpieczeństwa Informacji na Biuro Informatyki i Łączności oraz Biura Nadzoru na Biuro Kontroli Skarg i Wniosków. Powstaną również nowe komórki tj. Biuro Współpracy Międzynarodowej oraz Inspektorat Ochrony Informacji Niejawnych i Spraw Obronnych.
– poruszenie kwestii zakupu sprzętu, w tym samochodów dla jednostek OSP w ilości 309 szt., inwestycji budowlanych, procesu szkolenia itp.
– podkreślenie konieczności budowania świadomości społecznej na temat bezpiecznych zachowań i przestrzegania przepisów przeciwpożarowych
– omówienie wyzwań i zadań, które stoją przed Strażą Pożarną w kontekście projektowanej Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie cywilnej, a także w związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej w I półroczu 2025 r.