Bieńkowice
Ochotnicza Straż Pożarna w Bieńkowicach powstała 6 listopada 1949 roku, a bezpośrednim powodem jej założenia była duża liczba pożarów trawiących w tamtym okresie okoliczne gospodarstwa, a co za tym idzie strach mieszkańców przed żywiołem. Pierwszym komendantem wybrany został dh Władysław Gargul. Od samego początku druhowie wszelkimi możliwymi sposobami starali się wyposażać jednostkę w niezbędny sprzęt przeciwpożarowy. Wspomnieć tutaj należy m.in. o zakupie ręcznej sikawki w 1951 roku.
Strażacy tutejszej jednostki nie tylko brali udział w akcjach gaśniczych – ale także, jak wskazują sprawozdania roczne, regularnie brali udział w akcjach prewencyjnych, kontrolując przewody kominowe i paleniska w gospodarstwach domowych oraz urządzając pogadanki o bezpieczeństwie w obchodzeniu się z ogniem. Ponadto odgrywali na świetlicy wiejskiej przedstawienia teatralne m.in. “Czekaj, Ja wrócę” czy “Głuchy na zalotach”.
Z czasem konieczność dbania o sprzęt zrodziła potrzebę wybudowania remizy strażackiej. Długotrwałe starania zarządu OSP o przyznanie materiałów budowlanych doprowadziły do założenia fundamentów i rozpoczęcia budowy budynku OSP – jesienią 1954 roku. W latach późniejszych remiza była wielokrotnie remontowana – wykonano m.in. elewację i ocieplenie ścian zewnętrznych.
Pierwszymi “wozami strażackimi” były wozy konne będące prywatną własnością druhów Czesława Rakoczego i Józefa Półtoraka, które zgodnie z podjętymi uchwałami miały pozostawać w gotowości do przewiezienia sprzętu na miejsce akcji. Taki stan rzeczy trwał do lat 70-tych – kiedy to do jednostki trafił pierwszy wóz strażacki – ciężarowy Gaz. W 1994 roku po wyeksploatowaniu poprzedniego samochodu na stan jednostki trafił fabrycznie nowy Żuk. Najnowszym nabytkiem OSP Bieńkowice jest samochód terenowy typu pickup – ISUZU D-max z modułem gaśniczym 200 l i wciągarką elektryczną 5,5 t. Samochód został pozyskany w listopadzie 2014 roku ze środków budżetowych Gminy Drwinia, ZOW ZOSP RP w Krakowie i kwot pozyskanych od sponsorów.
Do najważniejszych akcji ratowniczych w historii jednostki należą powodzie z lat 1970, 1972, 1997 i 2010. Oprócz akcji ratowniczo-gaśniczych w Bieńkowicach druhowie wyjeżdzali także między innymi do pożaru lasu w Mikluszowicach i pożarów zabudowań w pobliskich miejscowościach. W ostatnich latach druhowie regularnie biorą udział w szkoleniach tematycznych organizowanych przez PSP oraz gminnych ćwiczeniach taktyczno-bojowych.
Jednostka ma na swoim koncie wiele sukcesów w sportach pożarniczych. Do najważniejszych z nich należą III miejsce na Wojewódzkich Zawodach OSP w 1987 roku i I miejsce na Powiatowych Zawodach OSP w 2013 roku. Do tego dochodzą 4 zwycięstwa w zawodach gminnych (1999, 2002, 2008 i 2013) oraz liczne sukcesy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w latach 1997-2000. Od niedawna działa także w jednostce sekcja biegowa – której członkowie z dumą reprezentrują OSP Bieńkowice na biegach ulicznych. Przykładem tego jest udział jednego z druhów w Cracovia Maraton 2014.
W roku 55-lecia istnienia OSP Bieńkowice dostąpiła zaszczytu nadania jednostce sztandaru. Poświęcenia sztandaru dokonał ks. Infułat Janusz Bielański – ówczesny proboszcz Katedry Wawelskiej w asyście proboszcza Parafii Cerekiew i księży miejscowych. Druhowie z Bieńkowic regularnie biorą udział w uroczystościach narodowych i religijnych. Bogate tradycje ochotników ziemi bieńkowickiej nie miałyby miejsca gdyby nie nieżyjący już założyciele jednostki: Władysław Gargul, Józef Fiołek, Władysław Czachór, Józef Półtorak, Stanisław Rzeźnik, Julian Rakoczy, Stanisław Wieczorek, Mieczysław Zabrzański, Czesław Rakoczy, Władysław Cabaj, Władysław Michalski i Bronisław Piekarz.
Zdjęcia oraz informacje dzięki uprzejmości OSP Bieńkowice.