Tuszyma
W roku 1906 w trosce o bezpieczeństwo swych gospodarstw mieszkańcy Tuszymy, wzorem innych miejscowości tego regionu, postanowili powołać do życia Straż Pożarną. Inicjatorami powstania jednostki w Tuszymie byli: Jakub Gałda i Wojciech Szałda oraz ówczesny wójt – Jan Szałda, którzy z pomocą Piotra Gazdy i Jana Winiarza zebrali kilkunastoosobową grupę mieszkańców, tworząc drużynę pożarniczą.
Pierwszym Prezesem został Jakub Gałda a komendantem Wojciech Szałda. Wówczas to w darze od Hrabiostwa Reyów otrzymali pierwszą sikawkę. Był to prezent w zamian za to, że hrabia Rey mógł urządzać polowania na terenach Tuszymy. W roku 1907 Jan Rusin wydzierżawił kawałek swojej prywatnej posiadłości i została wybudowana drewniana strażnica, w której przechowywana była sikawka. Członkowie Drużyny Pożarniczej przeprowadzali kontrole gospodarstw na terenie Tuszymy, pouczając mieszkańców o zagrożeniach pożarowych, szczególnie podatnej na pożary drewnianej zabudowy wsi. W okresie międzywojennym jednostka liczyła 28 członków.
W roku 1949 z inicjatywy ówczesnego Zarządu straży i przy wydatnej pomocy mieszkańców wybudowano drewniany budynek remizy obok „Domu Ludowego” na terenach tzw. „dóbr uprawnionych”. Budynek ten od pierwszych swych chwil służył nie tylko jako skład sprzętu strażackiego, ale również miejsce zabaw i festynów. W międzyczasie nasza straż została wyposażona w motopompę oraz inny sprzęt pożarniczy.
W latach 1946- 1969 OSP Tuszyma liczyła 38 członków. W roku 1969 powstała inicjatywa budowy Domu Strażaka. Wówczas to od mieszkańców Tuszymy Józefa Rusina i Stanisława Rusina odkupiono na rzecz OSP działki pod budowę nowego budynku. Pełniący w tym okresie funkcję prezesa Stanisław Strzelczyk i komendant Edward Szałda organizowali członków OSP Tuszyma oraz mieszkańców do budowy budynku.
Budowa remizy przy dużej pomocy finansowej mieszkańców Tuszymy zakończona została drugiego października 1977 roku.
Do 1986 roku jednostka nie posiadała samochodu a wozakami w tym czasie byli Edward Gałda, Stanisław Rusin, Michał Szałda i Tadeusz Jemioło. Starania o przyznanie samochodu bojowego uwieńczone zostały sukcesem w 1986 roku.
25 maja 1986 r OSP w Tuszymie obchodziła jubileusz 80-lecia istnienia i w tymże dniu otrzymała samochód GBA Star 244, a jednostka odznaczona została złotym medalem za zasługi pożarnicze. W tym samym dniu odbyło się uroczyste nadanie pierwszego sztandaru. Od tamtej pory zarząd OSP zmieniał się kilka razy. W lutym 2002 roku został powołany nowy Zarząd, którego Prezesem został Stanisław Kozioł, v-ce prezesem Zenon Krawczyk, Naczelnikiem Krzysztof Bąba. Zarząd ten działał bardzo prężnie. Remontował pomieszczenia wewnątrz budynku oraz dbał o należyty wizerunek jednostki. W lipcu 2003 roku nastąpiła zmiana funkcji wewnątrz Zarządu i prezesem został Zenon Krawczyk, naczelnikiem Krzysztof Bąba. W 2004 roku Zarząd poczynił starania o rozbudowę i modernizację budynku OSP w Tuszymie na co otrzymał pozwolenie i przy bardzo dużym zaangażowaniu swoich członków jak również pomocy finansowej władz samorządowych zadanie to zostało zrealizowane w 70 procentach.
Ponadto od 1997 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Od początku 2006 roku jednostka czyniła starania o pozyskanie nowego samochodu bojowego, który przekazano w dniu stulecia jednostki, a budynek OSP z czasem staje się nowoczesnym, w pełni wyposażonym, wielofunkcyjnym Domem Strażaka. Jednostka otrzymała samochód GBA 3/16 Renault S170 który zastąpił wysłużonego Stara 244.
Ponadto, Strażacy OSP w Tuszymie biorą czynny udział w akcjach gaśniczych, działalności prewencyjnej, sportowej, kulturalnej oraz rozrywkowej na terenie sołectwa Tuszyma oraz Gminy Przecław, a także szczycą się bardzo dobrymi wynikami poszczególnych drużyn w zawodach sportowo- pożarniczych oraz turniejach wiedzy pożarniczej na terenie gminy, powiatu i województwa.
Jednostka wyposażona jest w: samochód GBA Renault S170, GLM Renault Trafic oraz płaskodenna łódź. Na wyposażeniu samochodu GBA możemy znaleźć m.in. podstawowy sprzęt gaśniczy, pompy różnego typu , piły, sprzęt hydrauliczny, szybkie natarcie, aparaty ODO, zestaw ratownictwa medycznego – deska ortopedyczna, torba PSP R1, torba z szynami Kramera, agregaty prądotwórcze i inny potrzebny sprzęt specjalistyczny.
Budynek remizy w 2014 roku przeszedł gruntowny remont, zarówno zewnątrz została odnowiona elewacja, garaż został zmodernizowany w nową bramę, zostało zrobiona szatnia z szafkami na ubrania specjalistyczne. Na poddaszu remizy w ostatnim czasie zostało wykonane nowe biuro oraz pokoje sypialne z łazienkami i aneksem kuchennym, które w razie potrzeby może być wykorzystane między innymi jako miejsce zakwaterowania dla poszkodowanych w wyniku klęski żywiołowej.
Liczba wyjazdów strażaków ochotników z Tuszymy rocznie nie przekracza 50, jednak w chwilach poważnego zagrożenia, między innymi powódź, liczba wyjazdów przekracza nawet 100. Teren działania jednostki to powiat mielecki. Zdarzały się prowadzone akcje po za terenem powiatu Mieleckiego, lecz to rzadkość. Druhowie uczestniczą w różnych rodzajach kursach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Mielcu, gdzie nabierają coraz więcej doświadczenia.
OSP Tuszymie liczy 104 członków w tym: 48 zwyczajnych, 4 honorowych, 19 wspierających i 34 MDP. Ponadto jest powołana JOT (jednostka operacyjno – techniczna) , która liczy 25 strażaków ratowników w śród których jest 6– ciu funkcjonariuszy PSP.