Liczy się każda sekunda!
W dniu 16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, ktróry obchodzimy już od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji.
Celem tego święta jest podnoszenie umiejętności oraz wiedzy na temat zasad udzielania pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca. Dlatego też w wielu gminach i jednostach Ochotniczych i Państwowych Straży Pożarnych na terenie całej Polski organizowane są happeningi i akcje informacyjne, propagujące wśród społeczeństwa, jak ważne jest szybkie udzielenie pomocy poszkodowanemu, wymagającemu resustytacji. Liczą się bowiem – dosłownie – sekundy.
W tym miejscu warto jest przypomnieć, jakie procedury obowiązują przy nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK):
- Sprawdź czy możesz bezpiecznie udzielić pomocy.
- Podejdź i sprawdź, czy poszkodowany reaguje- na głos i dotyk. Brak reakcji oznacza, że poszkodowany jest nieprzytomny. Niezwłocznie wezwij zespół ratownictwa medycznego.
- Oceń czy poszkodowany oddycha:
- Popatrz, czy klatka piersiowa się unosi.
- Przyłóż policzek do ust poszkodowanego – sprawdź czy słyszysz i czujesz oddech – brak oddechu lub oddech nieprawidłowy (pojedyncze westchnięcia) oznacza nagłe zatrzymanie krążenia.
- Udrożnij drogi oddechowe – przez usunięcie ewantualnych ciał obcych z jamy ustnej i odchylenie głowy poszkodowanego delikatnie do tyłu – sprawdź czy poszkodowany oddycha – jeśli nie, kontynuuj działania.
- Jeśli obok jest druga osoba, poproś ją o wezwanie pogotowia i przyniesienie – jeśli jest dostępny w pobliżu – AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny). Użyj go jak najszybciej.
- Ułóż poszkodowanego na plechach, na twardym, płaskim podłożu.
- Rozpocznij uciskanie klatki piersiowej:
- Punkt ucisku:środek klatki piersiowej.
- Głębokość ucisku: 5-6 cm.
- Tempo uciśnięć: 100-120/min.
- Ilość uciśnięć: 30 – w przypadku dorosłego, 15 – w przypadku dzieci.
- Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego. Połóż jedną dłoń na czole poszkodowanego, palce drugiej dłoni pod brodę i odchyl głowę do tyłu.
- Wykonaj 2 oddechy ratunkowe -każdy z nich powinien trwać 1 sekundę – do momentu uniesienia się klatki piersiowej.
- Kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratunkowe do czasu:
- Przyjazdu karetki.
- Powrotu funkcji życiowych.
- Wyczerpania sił.
- Zmiany bezpieczeństwa.