W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XI Międzynarodowa Konferencja „Pożary Wewnętrzne”.
Wydarzenie organizowane jest przez Komendę Wojewódzką PSP w Olsztynie oraz Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa w Olsztynie.
Inicjatywa została zapoczątkowana w roku 2008 przez profesora Stefana Svenssona ze Szwecji. Warsztaty odbywały się od 2008 w następujących krajach: 2008 – Szwecja, 2009 – Australia, 2010 – Kanada, 2011 – USA, 2012 – Niemcy, 2013 – Chorwacja, 2014 – Polska, 2015 – Belgia, 2016 – Kanada, 2017 – Hongkong, 2018 – Szwecja, 2019 – Holandia, 2020 – online, 2021 – online, 2023 – Hiszpania, 2024 – Polska.
IFIW to coroczne spotkanie strażaków, instruktorów oraz naukowców zajmujących się badaniem pożarów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Głównym celem IFIW jest wzajemne uczenie się i globalna wymiana doświadczeń w dziedzinie pożarnictwa i ochrony przeciwpożarowej. Ta wymiana wiedzy pozwala również na opracowanie i optymalne kształtowanie taktyki, technik i metod walki z pożarami w obiektach oraz poprawę profilaktyki zdrowotnej strażaków.
Konferencja od wielu lat zapewnia uczestnikom dostęp do najnowszej światowej wiedzy i najlepszych praktyk w różnych aspektach „pożarów wewnętrznych”. Obejmuje tematy związane z kontrolą i rozpoznaniem, operacjami ratowniczo-gaśniczymi, szkoleniami oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Jest przeznaczona zarówno dla osób zajmujących się ochroną przeciwpożarową (w tym szczególnie dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z pionu operacyjnego, szkoleniowego i kontrolno-rozpoznawczego), jak i dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.
Podczas tegorocznej edycji do Polski przyjedzie międzynarodowa opiniotwórcza grupa ekspercka The International Fire Instructors Workshop (IFIW).
Prelegenci poruszą następujące zagadnienia:
1. John McDonough – Australia Jest rok 1987. Gdybym miał szansę, co powiedziałbym swojemu młodszemu ja?”. Szczere i introspekcyjne spojrzenie na to, co jest ważne, jeśli chodzi o umiejętności strażackie, wiedzę na temat rozwoju pożaru i dowodzenia.
2. Shan Raffel – Australia Systemy piany sprężonej (CAFS) do gaszenia pożarów strukturalnych.
3. Karel Lambert — Belgia Jak sobie radzić z pożarami fasad.
4. Howie Cheung – Chiny Nowe technologie i zagrożenia: wyzwania związane z pożarami pojazdów elektrycznych i systemów magazynowania energii.
5. Dario Gauss – Chorwacja Świadomość sytuacyjna w gaszeniu pożarów wewnętrznych.
6. Dr Carmen Górska-Putyńska – Hiszpania/UK Bezpieczeństwo pożarowe konstrukcji z drewna klejonego CLT.
7. Michael Reick – Niemcy Zrozumienie taktyki i tradycji gaszenia pożarów w różnych krajach ze względu na użycie i brak kurtyn dymowych.
8. Szymon Kokot – Polska Analiza wpływu promieniowania cieplnego na strażaków w środowisku pożaru wewnętrznego z wykorzystaniem metod symulacyjnych i eksperymentalnych.
9. Dr Stefan Särdqvist — Szwecja Walka z pożarem z uwzględnieniem ochrony środowiska.
10. Dogan Gurer – Turcja Podróżujące pożary i ich wpływ na naszą taktykę.
11. Keith Stakes – Stany Zjednoczone Search and Rescue / co obejmują badania jako złoty standard dla zastępów gaśniczych.
12. Dr Dorota Brzezińska – Polska Bezpieczeństwo pożarowe magazynów energii.
Część z powyższych tematów zostanie zrealizowana w formie warsztatowej, jednak organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.
Wstępny plan warsztatów IFIW2024PL:
- otwarta konferencja w ramach XI Międzynarodowej Konferencji “Pożary Wewnętrzne”, współorganizowanej przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa, oddział w Olsztynie oraz Komendę Wojewódzką PSP w Olsztynie: 10-11 czerwca 2024 r., Olsztyn.
- wycieczka po obiektach Strazy Pożarnej dla gości warsztatów, 12-13 czerwca 2024 r., Warszawa.
- warsztaty w zamkniętym gronie uczestników IFIW w Baltic Fire Laboratory koło Gdyni, 14-16 czerwca 2024 r., Gdynia.
(zdjęcie poglądowe)