Kraj
Działania ratowniczo-gaśnicze czasami mają charakter bardzo dynamiczny, spowodowany m.in. zmieniającymi się gwałtownie warunkami pożarowymi, niekorzystnym umiejscowieniem osób zagrożonych lub warunkami miejsca wystąpienia zdarzenia.
Z tych względów podejmowane decyzje i działania muszą być bardzo szybkie, „agresywne”, proste z wykorzystaniem sprzętu i ochron indywidualnych, które dają się zastosować w łatwy sposób.
Jednym ze sprzętów, który może być wykorzystywany w tych celach są uprzęże biodrowe, które są w stanie ułatwić, a nawet w wyniku szybkich działań pozwolić uratować życie lub ograniczyć straty związane z pożarem.
Dobrym przykładem gdzie uprząż biodrowa pozwala ułatwić, a zarazem przeprowadzić „dobre pożarnictwo” jest sytuacja, w której po dojeździe na miejsce zdarzenia rozpoznano, że w zadymionym oknie na trzecim piętrze budynku wielorodzinnego znajduje się osoba, która w każdej chwili może spaść.
Standardowe postępowanie gdzie strażak powinien założyć pełną uprząż na ubranie ochronne (w celu asekuracji w koszu drabiny mechanicznej), a następnie aparat powietrzny spowoduje wydłużenie dotarcia do osoby zagrożonej w oknie. Jednak gdyby strażak przyjechał w ubraniu ochronnym, gdzie na spodniach będzie miał już założoną uprząż biodrową – czas dotarcia zmniejszy się znacząco.
To dlatego w Polsce można spotkać strażaków, którzy preferują „doczepienie” uprzęży biodrowych „na stałe” do spodni ubrania ochronnego. Ale tak zamocowana uprząż biodrowa, pozwoli także na dobrą i bezpieczną asekurację podczas pracy na drabinie przystawnej lub skarpach o niedużym nachyleniu.
W trakcie służby w Państwowej Straży Pożarnej osobiście też korzystałem z uprzęży biodrowej nakładanej lub „zamocowanej na stałe” do spodni ubrania ochronnego. Szczególnie (w porównaniu do uprzęży pełnej) upraszczała i pozwalała szybko podjąć działania gaśnicze w koszu drabiny mechanicznej. Dzięki uprzęży biodrowej poziom zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości był odpowiedni niż próba podjęcia szybkich działań bez jakiegokolwiek zabezpieczenia.
Moim typem uprzęży biodrowej stosowanej przy spodniach była uprząż wykonana z prostych szerokich taśm o jednym uniwersalnym rozmiarze.
mł. kpt. w st. spocz. Waldemar Pruss
Każdy, kto zdecyduje się na „zamocowanie na stałe” uprzęży biodrowej do spodni ubrania ochronnego, musi systematycznie prowadzić inspekcję uprzęży po użyciu pod kątem uszkodzeń spowodowanych działaniem ciepła oraz uszkodzeń mechanicznych.
zdjęcie: widok od przodu na uprząż biodrową założoną na spodnie ochronne
Opisane zagadnienie z uprzężą biodrową ma na celu pokazać szerokie spojrzenie na pożarnictwo i ratownictwo oraz ze względu na sytuacje trudne, na nie liniowe podejście do działań oraz podejmowania decyzji w sytuacjach dynamicznych.
„Prostota jest ostatnim etapem sztuki”