Legnica
17 marca 2016 roku o godzinie 10:00, na bocznicy kolejowej przy ul. Spokojnej w Legnicy, rozpoczęły się ćwiczenia taktyczno-bojowe pod kryptonimem „TORY 2016” zorganizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy. Przedmiotem ćwiczeń były działania ratownicze podczas katastrofy kolejowej.
W tym miesiącu minęły już 4 lata od katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, gdzie doszło do czołowego zderzenia dwóch pociągów pasażerskich. W zdarzeniu zginęło wówczas 16 osób, 57 zostało rannych.
Przebieg ćwiczeń został podzielony na kilka epizodów ratowniczych:
– Epizod 1 i 2 – ratownictwo techniczne połączone z ratownictwem medycznym.
Epizod realizowany był na wycofanym z użytku wagonie osobowym, w którym znajdowała się duża grupa osób poszkodowanych. Działania obejmowały działania techniczne (cięcie, rozginanie, deformowanie elementów konstrukcyjnych wagonu) połączone z ewakuacją poszkodowanych i udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy.
– Epizod 3 – ratownictwo chemiczne.
Epizod związany z rozszczelnieniem cysterny kolejowej przewożącej niebezpieczną substancję chemiczną.
– Epizod 4 – pożarowy.
Po zakończeniu poprzednich epizodów, wykorzystany do pozoracji wagon został użyty do kolejnego epizodu polegającego na zainicjowaniu pożaru i podjęciu działań gaśniczych. Epizod ten przeprowadzony był w formie warsztatów, w których sprawdzana była skuteczność dostępnych środków gaśniczych podczas pożaru wagonu (woda, piana, proszek gaśniczy).
W ćwiczeniach udział wzięły znaczne siły straży pożarnej z województwa dolnośląskiego oraz pogotowie ratunkowe i służby PKP. Ćwiczyły m.in.: SGRT „Bolesławiec”, SGRT „Wrocław-4”, SGRChem-Ekol „Legnica-2”, kompania gaśnicza „Chojnów” oraz jednostki PSP i OSP powiatu legnickiego, łącznie około 30 zastępów. Dodatkowo na miejscu obecna była kompania logistyczna „Lubań”.
Na koniec manewrów Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Adam Konieczny oraz p.o. Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy mł. bryg. Zdzisław Sokół podziękowali wszystkim organizatorom za trud włożony w przygotowanie ćwiczeń oraz samym ratownikom, którzy musieli sprostać przygotowanym zadaniom. Podkreślona została także ranga ćwiczeń, które powinny odbywać się znacznie częściej.