Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy – większość słyszała ale nie wszyscy wiedzą co to dokładnie jest.
KSRG swoje powstanie zawdzięcza ustawie o Państwowej Straży Pożarnej z sierpnia 1991 roku. A dokładnie artykułowi 127 ustawy, który nakładał na Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej obowiązek zorganizowania systemu nie później niż w ciągu 3 lat od wejścia ustawy w życie. I udało się, po zmianach niektórych przepisów i testach systemu na Opolszczyźnie 31 grudnia 1994 roku ówczesny Komendant Główny PSP Feliks Dela zgłosił najwyższym władzom RP: „Melduję, że zgodnie z art. 127 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z dniem 1 stycznia 1995 r. uruchomiłem krajowy system ratowniczo-gaśniczy, stanowiący integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa”. Powstanie systemu było odpowiedzią na nasilające się zapotrzebowanie na skoordynowanie i określanie ram współpracy między niektórymi służbami.
Głównym celem systemu jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska, w ramach działań podejmowanych przez straż pożarną i inne podmioty poprzez gaszenie pożarów, likwidację miejscowych zagrożeń, ratownictwo chemiczne, ekologiczne, techniczne, wysokościowe, wodno-nurkowe, działania poszukiwawczo – ratownicze oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
KSRG działa na obecnie na trzech poziomach odpowiadających strukturze administracyjnej kraju:
Powiatowy – tworzony jest przez Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do KSRG i inne służby włączone do systemu.
Wojewódzki – spełnia rolę wspomagającą i koordynacyjną w sytuacjach wymagających użycia sił i środków spoza powiatu w którym ma miejsce zdarzenie. Podstawowe siły i środki KSRG na poziomie województwa to wojewódzki odwód operacyjny z grupami specjalistycznymi (wydzielone siły i środki z poziomów powiatowych) oraz krajowa baza sprzętu specjalistycznego.
Centralny – spełnia rolę wspomagającą kiedy siły województwa są niewystarczające. Podstawowe siły i środki KSRG na tym poziomie to centralny odwód operacyjny o którym więcej przeczytacie TUTAJ
Organizatorem Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, natomiast nadzór na jego funkcjonowaniem spełnia Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Na koniec 2015 roku w KSRG funkcjonowało:
501 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP (w tym 5 szkolnych)
4194 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych
6 jednostek Wojskowej Straży Pożarnej
4 Zakładowe Straże Pożarne
1 Lotniskowa Służba Ratowniczo – Gaśnicza
Jakie wymagania musi spełnić OSP aspirujące do KSRG?