Warszawa
Hotele, Stadion Narodowy oraz inne miejsca spotkań podczas szczytu NATO są w pełni bezpiecznie pod względem przeciwpożarowym – powiedział PAP Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski.
W trakcie przygotowań i przeprowadzonych kontroli prewencyjnych, a było ich około 200 nie pojawiły się żadne poważniejsze problemy.
Na czas szczytu NATO powstaną posterunki stałe i czasowe składające się z dwóch samochodów ratowniczo – gaśniczych, będą zlokalizowane w pobliżu miejsc spotkań delegacji przybyłych do stolicy m.in. przy Teatrze Wielkim, Pałacu Prezydenckim i Belwederze. Sześć posterunków wyposażonych w sprzęt ratownictwa technicznego znajdzie się na trasie przejazdu kolumn z Lotniska Chopina do centrum. Strażacy PSP wspomogą również Lotniskową Straż Pożarną poprzez zabezpieczenie terminali.
W przypadku wystąpienia ewentualnego skażenia chemicznego w gotowości będą dwie specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno – ekologicznego. Obok stadionu oraz przy warszawskim szpitalu MSWiA strażacy ustawią kabiny do dekontaminacji, natomiast przy wojskowym szpitalu przy ul. Szaserów zostanie ustawiony wojskowy ciąg do dekontaminacji.
W trakcie szczytu na Stadionie Narodowym będą obecni strażacy Państwowej Straży Pożarnej, do ich zadań należeć będzie stały nadzór nad instalacją sygnalizacji pożaru, w przypadku włączenia się czujki strażacy najpierw sprawdzą czy rzeczywiście jest zagrożenie dla uczestników szczytu. Chodzi o to aby uniknąć nieuzasadnionej ewakuacji. Na miejscu będą cztery wozy strażackie.
Z ramienia Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej za przygotowania do szczytu odpowiedzialny jest zastępca komendanta głównego nadbryg. Gustaw Mikołajczyk.
W sumie szczyt NATO w Warszawie będzie zabezpieczać ponad 300 strażaków w systemie 24/24.
Foto. Łukasz Widziszowski