Zalesie
Ochotnicza Straż Pożarna w Zalesiu została założona w 1928 roku z inicjatywy dziedzica wsi Zalesie –Tadeusza Słupickiego, dziedzica wsi Wola Worowska- Mękarskiego Antoniego, Ks Śliwerskiego z Worowa oraz około 20 mieszkańców w/w wsi.
Oprócz działalności przeciwpożarowej OSP rozpoczęła działalność społeczną aktywnie uczestnicząc w różnych akcjach społecznych oraz kulturalno oświatowych. Zarząd organizował kursy ochrony przeciwpożarowej, zabawy , loterie fantowe , wieczornice związane z uroczystościami państwowymi i kościelnymi.
W 1934 roku rozpoczęto budowę strażnicy. Plac ofiarował Tadeusz Słupicki, materiały budowlane okoliczni ziemianie i rolnicy- członkowie straży. Budowę ukończono w 1935 roku.
Na przestrzeni lat jak w kalejdoskopie zmieniały się władze OSP, zmieniali się członkowie.
Szczególne piętno na działalności OSP odcisnęła historia. Okupacja niemiecka, wyzwolenie, stalinowska koncepcja władzy oraz kolejne zawirowania polityczne nie zdołały złamać ducha dzielnych strażaków z Zalesia.
W latach 1975-1981 zostaje wybudowana nowa strażnica. Systematycznie zostaje uzupełniany sprzęt bojowy. Ciągle podnoszone są umiejętności druhów, czego dowodem mogą być uzyskiwane dyplomy i wyróżnienia na różnorakich zawodach strażackich.
W uznaniu zasług, wielu strażaków zostało wyróżnionych Złotymi, Srebrnymi oraz Brązowymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa. W 1983 roku Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP odznaczyło sztandar jednostki Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz w 2008 roku Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza.
Nie sposób wymienić jest wszystkie nazwiska, bo lista zasłużonych na przestrzeni prawie 90 lat jest imponująca. Piszę 90 lat, ponieważ za 2 lata OSP będzie obchodzić 90 lecie powstania.
Obecnie OSP Zalesie liczy 4 członków honorowych, 48 zwyczajnych oraz 6 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Na czele jednostki od stycznia 1981 roku, nieprzerwanie stoi dh Tadeusz Wichiciel. Strażacy z Zalesia biorą udział w pracach porządkowych na terenie cmentarza i kościoła parafialnego w Worowie. Swoją obecnością uświetniają wiele uroczystości zarówno kościelnych jak i państwowych. W okresie Wielkanocnym pełnią wartę honorową przy Grobie Pańskim, uczestniczą w procesji z okazji Bożego Ciała itp.
Są wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Swoim patronatem objęli Dom Dziecka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. Organizują dla tych dzieci zbiórki produktów żywnościowych, owoców, warzyw. Robią paczki świąteczne. Z okazji Dnia Dziecka na terenie strażnicy zorganizowali dla swoich podopiecznych i dla okolicznych dzieciaków festyn z wieloma atrakcjami.
W strażnicy odbywają się też różne imprezy okolicznościowe m.in. Dzień Strażaka, Dzień Kobiet, wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji itp.
Na wyposażeniu jednostki znajduje się 30-letni, średni pojazd ratowniczo-gaśniczy Star 244 oraz lekki pojazd marki Ford Transit. Druhowie marzą o nowym samochodzie gaśniczym, bo ten obecny czasy świetności ma już dawno za sobą.
Nie sposób opisać całej historii jednostki w całości, wyliczyć kłopoty i osiągnięcia. Bardzo trudno jest wybrać te wydarzenia, które wydają się być najważniejsze.
Ta niemal 90 letnia działalność OSP Zalesie ściśle wpleciona jest w burzliwą historię Naszego kraju. Powołana przez grono entuzjastów i zapaleńców, rozwijana przez kolejne pokolenia jest dla młodych ludzi szkolą obywatelskiego wychowania. Związane z mundurem pojęcie odwagi, poświęcenia, bohaterstwa i obrony słabszych są wartościami które wiodą do odnowy naszego życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego.
Zdjęcia oraz informacje OSP.