Powiat jeleniogórski
W dniach 19 – 21 października 2016, na terenie powiatu jeleniogórskiego, odbyły się XXII Manewry Ratownicze pod kryptonimem „Miasto”.
Do Jeleniej Góry przyjechało 39 zespołów z całej Polski w tym dwa zespoły z Czech.
Zasada manewrów jest cały czas ta sama, przyjeżdżają zespoły, żeby się uczyć. Nikt nie wybiera najgorszego czy najlepszego zespołu. – mówi st. kpt. Andrzej Ciosk – oficer prasowy KM PSP Jelenia Góra.
W tej edycji uczestnicy mogli posłuchać wykładu na temat ataków bombowych, podczas bostońskiego maratonu. Kolejnym wykładem była nauka porozumiewania się z osobą głuchoniemą. Z takim zadaniem spotkali się uczestnicy 2 dnia, gdzie musieli umiejętnie komunikować się oraz przeprowadzić wywiad na temat zaistniałego zdarzenia pod jeleniogórskim ratuszem.
Pierwsze zadania odbyły się 19 października po godzinie 21:00. Każdy zespół, musiał zmierzyć się z trzema epizodami, które rozmieszczone były na terenie Karpacza i Sosnówki. Ratownicy tego wieczoru zmierzyli się z osobą w hipotermii oraz osobami, które zostały zaatakowane przez nożownika podczas bójki. W Sosnówce mieli do czynienia ze zdarzeniem masowym, w którym pierwszy przybyły na miejsce zespół musiał dokonać segregacji medycznej.
Następnego dnia odbyła się pętla, w której do wykonania było 8 zadań. Epizody rozmieszczone były na terenie miasta Jelenia Góra. Ratownicy mieli za zadanie między innymi: pomóc osobie, która została postrzelona, udzielić pomocy samobójcy, który skoczył z Wieży Krzywoustego (Grzybek) czy pomóc osobie, która doznała urazu podczas zabaw w skateparku. Tego dnia ratownicy zmierzyli się również z dziećmi z jeleniogórskich podstawówek, gdzie musieli poprowadzić zajęcia z pierwszej pomocy. Niewątpliwie najciekawszym zadaniem tego dnia było ratowanie dwóch osób, które w Pasażu Grodzkim doznały urazu i miały amputowane kończyny, jak również osobie niepełnosprawnej, która wywróciła się na ruchomych schodach. Pozorantami na tej stacji były osoby, które w wypadkach straciły swoje kończyny dolne – Danuta Bujok – reprezentantka Polski w siatkówce na siedząco, Sławomir Wilczyński – strażak z Kątów Wrocławskich. W rolę pozorantki wcieliła się także Pani Lucyna Kornobys – srebrna medalistka z paraolimpiady w Rio 2016. W ich stronę kierujemy ogromne brawa, za to, że zgodzili się zostać pozorantami.
Ostatniego dnia zadania zaczęły się około godziny 10:00. Tego dnia doszło do 3 zdarzeń masowych, w każdym po około 25 poszkodowanych. Do każdego z zadań zadysponowano po kilka zespołów, które musiały poradzić sobie z segregacją medyczną (TRIAGE) poszkodowanych oraz uratowaniem jak największej liczby poszkodowanych.
Pozorantami w tej edycji manewrów ratowniczych byli uczniowie klasy strażackiej z Wałbrzycha oraz uczniowie jeleniogórskiego „Mechanika”.
Foto: Jasiek Przedzinkowski Jelenia Góra 998 oraz Mateusz Górecki Avalanche Sklep Górski.