W ostatnim czasie na terenie Europy po raz kolejny potwierdzono wystąpienie ognisk zakażeń wirusem wysoce patogennej grypy ptaków typu H5N8 – informuje Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Według stanu na dzień 25 stycznia br. na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono 22 przypadki wystąpienia wirusa H5N8 w populacji ptaków dzikich tj. łabędzie, mewy, dzikie kaczki.
24 stycznia wirusa wykryto w gospodarstwie utrzymującym 25 sztuk ptaków (kury, kaczka), w miejscowości Sulechów, służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania wirusa.
Dotychczas nie stwierdzono przypadków zakażeń u ludzi i ocenia się, że ryzyko przeniesienia wirusa na człowieka w krajach Unii Europejskiej jest bardzo niskie.
Państwowa Inspekcja Sanitarna radzi, aby osoby, które mają bezpośredni kontakt z ptactwem i produktami pochodzącymi od ptactwa (np. myśliwi, rolnicy, lekarze weterynarii, pracownicy farm, miejsc uboju i obróbki mięsa drobiowego) powinny zachować szczególną ostrożność i stosować właściwe środki ochrony osobistej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony układu oddechowego. Ponadto zaleca się, aby osoby pracujące na fermach, w których wystąpiły przypadki zakażeń u ptaków lub mające bezpośredni kontakt z zakażonym ptactwem dzikim, prowadziły monitoring stanu swojego zdrowia przez 10 dni pod kątem wystąpienia objawów zakażenia.
Natomiast Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu, w szczególności posiadającym gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, aby zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków, nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich, stosować w gospodarstwie wyłącznie przeznaczone do tego celu odzież i obuwie ochronne oraz stosować maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.