Od niedawna jednostki w Polsce testują już narzędzia holenderskiej firmy RESQTEC. Są to nowoczesne technologie na bieżąco opracowywane na podstawie doświadczeń ratowników. Wyłącznym dystrybutorem i serwisantem narzędzi jest firma SafeTech Marian Hoppe sp.j.
W ofercie znajdziemy m.in. dość popularne na świecie narzędzia hydrauliczne oraz unikatowe narzędzia akumulatorowe. Oba rodzaje mają wiele rozwiązań, które czynią je wyjątkowymi. Dziś kilka słów na temat zestawu Electric Direct Drive (EDD).
Narzędzia, które nie potrzebują oleju
To rozwiązania nie zawierające hydrauliki, czyli narzędzia stricte akumulatorowe. Ich siła cięcia i rozpierania jest tak samo zadowalająca jak w narzędziach hydraulicznych, jednak tu nie potrzebujemy pompy, węży, uszczelek i oleju, co daje ratownikom dużo większą swobodę w pracy. Urządzenia są lekkie w stosunku do parametrów jakie osiągają, bezpieczniejsze, mniej awaryjne, nie ma wycieków i przegrzewania oraz mają większą wydajność. Zastosowanie mniejszej liczby elementów składowych skutkuje dłuższą pracą narzędzi na jednej baterii. Ciekawostką jest ich innowacyjna konstrukcja, ponieważ w porównaniu do innych marek wykorzystuje do działania tylko energię elektryczną. Silnik elektryczny o mocy 1,4 kW zasila śrubę, która przekazuje moc bezpośrednio na ramiona bądź ostrza narzędzi.
Kolejną zaletą narzędzi jest regulacja prędkości i mocy – systemy hydrauliczne nie pozwalają w pełni kontrolować swojej szybkości. Inaczej jest z EDD; pozwala na uzyskanie pełnej kontroli nad prędkością urządzenia. Uchwyt sterujący działa podobnie do akceleratora; wystarczy otworzyć go w celu uzyskania optymalnej kontroli (maksymalnej mocy i prędkości). Jest to ważna zaleta w czasie pracy w pobliżu poszkodowanego.
Umieszczenie akumulatora pod spodem narzędzia minimalizuje długość urządzenia i pozwala na łatwą zmianę pozycji. Manetka w centralnym miejscu przyczynia się do optymalnego dostosowania narzędzia. Proste funkcje pozwalają na większą elastyczność w ciasnych pomieszczeniach lub na małych obszarach.
Najciekawszym z produktów jest nożyco-rozpieracz P4 posiadający możliwość odchylenia zarówno ramion jak i ostrzy o 61 stopni w lewo i prawo od osi głównej. Jest to najkrótsze i najmocniejsze narzędzie spośród elektrycznych. Jego wielką zaletą jest też możliwość błyskawicznej wymiany końcówek, co czyni go raz rozpieraczem, raz nożycami. Używany jest przez wojsko Stanów Zjednoczonych.
Podnoszenie i stabilizacja bez zagrożenia dla ratownika
Zestaw OCTOPUS nazwany tak od pełnej kompatybilności narzędzi, odbiega od rozwiązań, które znamy. Tutaj wszystkie narzędzia współpracują ze sobą, dzięki czemu ratownik może łatwo je połączyć w zależności od swojej wyobraźni. Cały zespół ratowników uzyskuje pewną wartość dodaną, jaką jest między innymi wielofunkcyjność narzędzi, odzyskanie wolnych rąk do pracy przy innych zadaniach i większe bezpieczeństwo zespołu.
W skład zestawu wchodzą:
– podpory pneumatyczne ProFix Max, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane nie tylko do stabilizacji pojazdu, ale też wykopu czy zbudowania mono-, bi- lub tripoda (trójnogu). Są powszechnie używane m.in. przez SGPR Jastrzębie Zdrój.
Podpory podłączone są do sterownika działającego razem z poduszkami, nie ma potrzeby pracy pod ładunkiem. Sterownik jest podłączony do narzędzi 10m wężem.
W momencie unoszenia pojazdu lub betonu przez poduszki NT Hybrid, podpora samoistnie i równomiernie podąża za obiektem. Nie musimy więc podciągać jej ręcznie, ani „poprawiać” względem drugiej podpory usytuowanej po przeciwnej stronie. W operacjach precyzyjnych przydaje się bardzo drobna podziałka, która informuje nas o postępie operacji.
Co ważne, w momencie ewentualnego przesunięcia się ładunku, podpory blokują się samoczynnie. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że ładunek opadnie. Poza tym wielce użyteczny jest współczynnik bezpieczeństwa – 4:1, przy max. obciążeniu 15ton.
– poduszki pneumatyczne wysokiego ciśnienia i wysokiego podnoszenia NT Bags – unikatowe na rynku poduszki, które dają gwarancję wytrzymałości na ostre i punktowe ładunki. NT Hybrid łączy wysokość podnoszenia poduszek niskociśnieniowych oraz udźwig poduszek wysokociśnieniowych w jeden system. Dlatego jest to wszechstronna poduszka 2 w 1, która może być używana w każdej akcji ratowniczej.
Poduszki mogą być połączone w stos, w kombinacji zarówno przy takim samym jak i różnym rozmiarze, z zachowaniem ich zdolności udźwigu. Stos poduszek NT Hybrid zapewnia maksymalny udźwig do 156 ton lub wysokość do 2m.
Stos w naturalny sposób podąża za ruchem łukowym przy unoszeniu się poduszek. Dzięki temu mamy pewność, że nie wyskoczą one spod ładunku. Utrzymują bardzo dużą powierzchnię styczną z obciążeniem dzięki specjalnemu owalnemu kształtowi i bardzo mocnej konstrukcji.
– rozpieracz kolumnowy – w wersji akumulatorowej lub hydraulicznej, kompatybilny z podporami oraz z rozpieraczem mechanicznym.
– klocki i kliny – o unikatowej budowie (podobnie jak klocki Lego), pozwalają na zbudowanie trwałej i mocnej konstrukcji według wyobraźni ratownika. Kompatybilne z poduszką NT Bag za pomocą wielofunkcyjnego talerza Power Plate.
– automatyczny klin Auto Crib it – samodzielnie podnosi się i stabilizuje auto wraz z lekkim unoszeniem się ładunku. Lekki i łatwy w obsłudze o wytrzymałości do 1,3 tony. Podnosi maksymalnie na 42 cm posiadając do 18 pozycji blokowania. Dzięki temu obserwujemy blokadę ładunku centymetr po centymetrze.
Serwis wszystkich produktów RESQTEC realizowany jest u klienta na miejscu lub w siedzibie dystrybutora.
Więcej o systemie Octopus:
http://www.safetech.net.pl/wp-content/uploads/2016/05/rsqtc-octopus-film-lvl-1-mal.mp4?_=1
Jak działa tripod na podporach ProFix Max:
https://www.facebook.com/RESQTEC/videos/1747398355289813/