Poznań
Ostrzelanie tramwaju z karabinu maszynowego, eksplozja ładunku wybuchowego przed przejeżdżającym autobusem i agresywny pasażer grożący nożem pasażerom tramwaju – to tylko kilka scenariuszy z ćwiczeń antyterrorystycznych, w których udział brali w czwartek (20.04.2017) pracownicy Nadzoru Ruchu oraz motorniczowie i kierowcy autobusów MPK Poznań. Ćwiczenia odbywały się pod czujnym okiem funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Poznaniu.
Jak mówił na początku dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu Wojciech Tulibacki oraz rzecznik prasowy wielkopolskiej Policji mł. insp. Andrzej Borowiak, nie można zakładać, że wiedza zdobyta podczas dzisiejszych ćwiczeń zostanie użyta w praktyce, ale nie można też wykluczyć takiej ewentualności. Pokazują to m.in. wydarzenia z niedalekiej przeszłości. Podłożenie ładunku wybuchowego we wrocławskim autobusie, czy atak nożownika w autobusie w Poznaniu udowadniają, że nigdy nie można wykluczyć wystąpienia sytuacji nagłej, zagrażającej życiu bądź zdrowiu pasażerów komunikacji miejskiej. Jak informują organizatorzy szkolenia, w sytuacjach kryzysowych kluczowa jest właściwa reakcja motorniczych, kierowców autobusu czy inspektorów Nadzoru Ruchu, którzy jako pierwsi mogą zauważyć coś niepokojącego lub zostaną o tym powiadomieni bezpośrednio przez pasażerów. Pracownicy przewoźnika mogą zminimalizować negatywne skutki zdarzenia poprzez postępowanie zgodne z procedurami, a przede wszystkim zachowanie zimnej krwi. Przy braku wiedzy łatwo o zdenerwowanie czy panikę, która w każdej chwili może udzielić się osobom przebywającym wewnątrz pojazdu. To z kolei może utrudnić nawet bardzo szybką interwencję służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Przedsięwzięcie zainaugurowane w czwartek na terenie zajezdni Franowo obejmuje część teoretyczną i praktyczną. W drugiej części szkolenia policyjni antyterroryści zorganizowali symulacje działań w terenie z wykorzystaniem autobusu i tramwaju – w ruchu oraz w trakcie postoju. Pracownicy MPK Poznań musieli wykazać się prawidłowym zachowaniem na wypadek ataku agresywnego uzbrojonego pasażera, ostrzelania pojazdu z zewnątrz, pozostawienia niezidentyfikowanego pakunku czy rozpylenia gazu. Jak informował rzecznik KWP Poznań, przećwiczony został również scenariusz niedawnego zamachu terrorystycznego na piłkarzy Borussi Dortmunt – przed poruszającym się autobusem doszło do eksplozji ładunków wybuchowych.
Szkolenia będą odbywały się cyklicznie i są zaplanowane do końca bieżącego roku.