Polska
Związek Zawodowy Strażaków Florian na swojej stronie przedstawił opinię prawną, która odnosi się do pisma KG PSP Leszka Suskiego skierowanego do komendantów wojewódzkich, w którym generał zasugerował usunięcie wszystkich flag i banerów z pojazdrów straży pożarnej.
Kontrowersyjne pismo
23 lipca Komendant Główny PSP Leszek Suski wysłał pismo do komendantów wojewódzkich w całej Polsce, w którym jasno zasugerował usunięcie wszystkich flag i banerów z pojazdów straży pożarnej. Powołuje się przy tym m.in. na ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych – donosi Onet.pl
Na zalecenia komendatna głównego obojętny nie pozostał sam minister – zwierzchnik komendanta głównego i na swoim Twitterze pisał:
Poprosiłem w trybie pilnym KG @KGPSP o przedstawienie mi informacji na temat zakazu oflagowania remiz i wozów strażackich przez związki zawodowe. Jest dla mnie oczywistym,iż strona społeczna ma PEŁNE PRAWO! do protestów (zgodnych z prawem) wynikającego z ich statutowych celów.
— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) 30 lipca 2018
Opinia prawna i ponowne wezwanie do akcji protestacyjnej
W nawiązaniu do wcześniejszych działań Związku w ramach Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Służb Mundurowych, oraz wystąpienia Komendanta Głównego PSP z dnia 23 lipca 2018 roku dotyczącego „flag i banerów zamieszczanych na pojazdach eksploatowanych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej”, przypominam o realizacji harmonogramu i form protestu określonych uchwałą Rady Federacji ZZ SM 4/II/2018 z dnia 11 lipca 2018 r.. w tym ze szczególnym uwzględnieniem ponownego oflagowania i oznakowania pojazdów w ramach prowadzonej akcji protestacyjnej – czytamy na stronie związku zawodowego Florian.
Związek zaleca, żeby czynności protestu realizować ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa osób, sprzętu i mienia.
Pamiętajmy iż podjęta akcja protestacyjna pozostaje zgodna z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i wbrew twierdzeniom wskazanym w w/w piśmie KG PSP nie stanowi naruszenia któregokolwiek z wymienionych przepisów, co znalazło potwierdzenie w opinii i wystąpieniu kancelarii prawnej z dnia 27 lipca 2018 roku – czytamy dalej na stronie związku Florian.
Protest służb
Przypomnijmy, że od 10 lipca trwa protest funkcjonariuszy policji, straży granicznej i straży pożarnej. Domagają się oni m.in. podwyżek, przywrócenia uprawnień emerytalnych sprzed 31 grudnia 2012 roku, płatnych nadgodzin, odmrożenia waloryzacji płac i wprowadzenia trzydziestodniowego okresu absencji chorobowej z zachowaniem 100 procent uposażenia.
Źródło: ZZS Florian | Zdjęcie ilustrowane: ratownictwo112.com.pl