Karlino
Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1946 roku. Poprzez swoja długoletnią tradycję wpisała się w karty historii, biorąc czynny udział w dużej ilości działań ratowniczo-gaśniczych. Najbardziej znaną akcją, która odbiła się echem w całej Polsce oraz poza jej granicami, było gaszenie szybu ropy naftowej, który uległ zapaleniu w dniu 9 grudnia 1981 roku, w pobliskiej miejscowości Krzywopłoty.
Drugą akcją, która naszym ratownikom utkwiła w pamięci jest katastrofa kolejowa w Białogardzie 6 kwietnia 2009 roku na linii 404 Kołobrzeg-Poznań, która przebiega przez Karlino.
Jednostka OSP Karlino decyzją Komendanta Głównego PSP w marcu 1995 r. została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z polecenia Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na Ochotniczą Straż Pożarną w Karlinie zostały nałożone obowiązki realizacji działań ratowniczych we wszystkich 5 specjalizacjach: ratownictwo wysokościowe, techniczne, wodne, chemiczno-ekologiczne i poszukiwawczo-ratownicze.
Jednostka Operacyjno-Techniczna liczy 35 członków, którzy oprócz kursu szeregowych w większości przeszkoleni są z ratownictwa technicznego, Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz dowódców OSP, co w znacznym stopniu pomaga wypełnić nałożone na nie obowiązki. W szeregach JO-T jest 4 funkcjonariuszy PSP, co podnosi poziom i przedkłada się na fachowość wykonywanych działań.
Obecnie jednostka posiada 3 samochody włączone w podział bojowy są to: GBA 2,5/16 (2010 r.), GLM 8 (1998 r.) oraz GCBA 6/32 (1985 r.). W listopadzie 2014 zakupiony został nowy wóz bojowy GCBA 5/32, który ma zastąpić zaawansowanego wiekowo JELCZA GCBA 6/32 (1985 r.). Jednostka jest wyposażana w sprzęt ratownictwa technicznego, medycznego, wysokościowego, a także ekologiczno-chemicznego. JO-T Karlino działa na terenie nie tylko powiatu białogardzkiego ale także poza jego granicami, śpiesząc z pomocą kolegom-strażakom z sąsiednich powiatów.
Ochotnicza Straż Pożarna w Karlinie nawiązała współpracę z jednostkami z Niemiec: Wulkenzin, Eichorst, Dargun, Wolgast w ramach wymiany Polsko-Niemieckiej. Organizowane są wspólne ćwiczenia, obozy czy szkolenia, w których wymieniamy się doświadczeniami i uczestniczymy w zajęciach co pozwala zapoznać się z nowymi sposobami prowadzenia działań oraz z nowoczesnym sprzętem pożarniczym. Dodatkowo nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza ma szansę poznania innej kultury i zaprzyjaźnienia się z członkami tamtejszych jednostek.
Nasza jednostka organizuje zawody pożarnicze na szczeblu gminnym oraz powiatowym. Posiadamy izbę pamięci, którą można porównać do małego muzeum gdzie znajdują się między innymi „perełki” jednostki takie jak: oryginalna sikawka konna, Star 20 z 1952 r, Star 25 z 1966 r, Nysa (1989), Żuk (1973), motopompa POLONIA PO1, różnego rodzaju agregaty, a wszystko jest utrzymane w bardzo dobrym stanie. Są także gabloty, w których wyeksponowane są kroniki prowadzone od 1967 roku, pamiątki, dyplomy oraz dokumenty z przeszłości. Przy jednostce funkcjonuje orkiestra dęta, w skład której wchodzi 18 osób. Orkiestra uświetnia wszelkie uroczystości kościelne jak i państwowe nie tylko w naszej gminie ale i w gminach sąsiadujących, a także w sąsiednich powiatach.
Przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej powstała sekcja ratownictwa wodnego, która w znacznym stopniu pomaga jednostce w działaniach na wodzie. Na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej działa także Powiatowy Oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.