Gózd
Jednostka została powołana w 1927 roku, kiedy to wieś Gózd leżała w gminie Kuczki, w powiecie radomskim, województwa kieleckiego. Potrzeba zorganizowania straży wynikała z położenia wsi wokół lasów mieszanych, co stanowiło duże zagrożenie pożarowe.
Inicjatorami założenia straży byli: Białas Tadeusz, Chebdowski Franciszek, Faryna Bronisław, Gregorczyk Antoni, Kędzior Marek, Kogut Franciszek, Kogut Józef, Kutyła Józef, Kwaśnik Jan, Paluchiewicz Antoni, Paluchiewicz Michał, Serafin Bronisław, Serafin Michał, Serafin Stanisław, Tęcza Konstanty-Lipiny, Tęcza Stanisław-Lipiny, Wożyński Antoni. Wtedy to wybrano Zarząd na czele którego stanął Mariański Zygmunt.
Po wojnie zrodził się pomysł wybudowania remizy. W roku 1950 wybudowano murowaną strażnicę obok starego budynku Urzędu Gminy. W 1964 roku w dowód uznania, jednostka otrzymała drugi konny wóz strażacki z Komendy Straży Państwowej w Radomiu. W tym też okresie przyjęto 15 nowych członków. Został także wybrany Zarząd na czele którego stanął Gregorczyk Stanisław.
W roku 1969 z wyposażenia Komendy Powiatowej w Radomiu, jednostka otrzymała pierwszy samochód strażacki marki Żuk. W 1974 jednostka otrzymała Stara 25 a samochód marki Żuk przekazano do jednostki OSP Kuczki. W 1978 roku dzięki staraniom ówczesnych władz jednostka otrzymała nowy średni samochód-beczkowóz Star 244. Otrzymany samochód służy w jednostce do chwili obecnej. W tym czasie stało się konieczne wybudowanie większej strażnicy. Budynek siedziby Straży oddano do użytku w roku 1986.
Następne lata obfitowały w dalszy rozwój miejscowej jednostki. Dnia 24.04.1992 roku na podstawie statutu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Zarząd Wojewódzki nadał sztandar OSP w Goździe jako symbol ofiarnej i wiernej służby pożarniczej. Dwa miesiące później z okazji obchodów uroczystości 65lecia powstania jednostki, ów sztandar został poświęcony.
25.04.1995 roku na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 grudnia 1994 roku, w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jednostka weszła w skład elitarnych jednostek. Od tej pory oprócz gaszenia pożarów do zadań strażaków doszło ratowanie życia w wypadkach samochodowych. W 2001 roku został zakupiony samochód marki Lublin III, obecnie jest wykorzystywany przez Urząd Gminy Gózd, jak też został powiększony stan osobowy druhów i druhen oraz powołano młodzieżową drużynę pożarniczą. Od roku 2001 na Prezesa OSP Gózd był wybierany Bolesław Węglarz.
Cały czas jednostka wypracowywała własne środki – organizowano zabawy taneczne, loterie fantowe – w celu zakupu sprzętu i umundurowania.
W tym samym roku przy dużym zaangażowaniu Druha Bolesława Węglarza i nowego Zarządu, jak i również byłego Wójta Gminy Gózd Andrzeja Pacholczaka oraz po otrzymaniu dotacji z Komendy Głównej i Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie kupiono samochód Ford-Tranzit, który jest wykorzystywany do działań ratownictwa drogowego. Po rozmowach Zarządu OSP z Wójtem Gminy Gózd zrodził się pomysł wybudowania nowego budynku gospodarczo-garażowego w zamian za plac i udział w budynku obecnego Urzędu Gminy. Dnia 29 maja 2004 roku został wmurowany akt erekcyjny pod budowę Strażnicy. Prace budowlane powierzono wyspecjalizowanym firmom a prace wykończeniowe wykonano systemem gospodarczym przez pracowników fizycznych Urzędu Gminy oraz druhów strażaków. Prezes Bolesław Węglarz wraz z Druhami pozyskiwał potrzebny sprzęt oraz meble na wyposażenie Domu Strażaka.
Po staraniach Zarządu w roku 2009, jednostka otrzymała pracownię multimedialną z przeznaczeniem na rozpowszechnianie wiedzy pożarniczej wśród młodzieży w ramach projektu “Kształcenie na odległość”.
W latach 2005-2011 został zakupiony sprzęt do ratownictwa drogowego, który został zamontowany w Fordzie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Prezesa Bolesława Węglarza i członków Zarządu zakupiono samochód pożarniczy Mercedes.
Dnia 25 czerwca 2011r. odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania do użytku Domu Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Goździe. Podczas uroczystości druhowie OSP Gózd zostali uhonorowani medalami. Ceremonię wręczenia odznaczeń poprzedziło przekazanie przez Wójta Gminy Gózd Adama Jabłońskiego symbolicznego klucza do strażnicy Prezesowi OSP Gózd Bolesławowi Węglarzowi. Oddany budynek stał się wizytówką i chlubą gminy, a dla strażaków jest powodem do dumy.
Gdy nasz kraj nawiedziła powódź, zarówno w roku 2010 jak i w 2014, wyrządzając olbrzymie szkody, najbardziej zagrożone były gminy położone bezpośrednio nad Wisłą. Jednostka solidarnie pomagała mieszkańcom sąsiedniego powiatu lipskiego, zwłaszcza gminie Chotcza. Druhowie, którzy należeli do Drugiego Pluton Kompani Powodziowej “Lipsko” brali czynny udział przy budowaniu i nadzorowaniu wałów przeciwpowodziowych w okolicach miejscowości.
Druhowie z OSP, od samego początku działania jednostki, aktywnie uczestniczą w zawodach sportowo-pożarniczych gminnych, rejonowych i wojewódzkich uzyskując bardzo dobre wyniki. 2 czerwca 2013 roku nad zalewem na Borkach odbyły się I Powiatowe Zawody Pożarnicze Jednostek OSP z Zakresu Ratownictwa Medycznego „Radom 2013″. W zawodach uczestniczyło 5 drużyn: OSP Pionki, OSP Skaryszew, OSP Ruda Mała, OSP Gózd, OSP Jedlińsk. Dzięki zaangażowaniu oraz ciężkiej pracy druhowie stanęli na najwyższym stopniu podium z dumą prezentując puchar.
Na wyposażeniu strażaków znajdują się samochody ratowniczo – gaśnicze Star 244 i Mercedes oraz do ratownictwa drogowego Ford-Tranzit, uzbrojone w m.in. podstawowy sprzęt gaśniczy, pompy, piły, sprzęt hydrauliczny, szybkie natarcie, aparaty ODO czy zestawy torb PSP R1.
Organizacja strażacka na stałe wpisała się w życie społeczno-kulturalne miejscowości, parafii, gminy i powiatu. Druhowie uczestniczą zarówno w uroczystościach państwowych jak i kościelnych. Organizują spotkania z dziećmi i młodzieżą, zapoznają ich z pracą strażaka oraz przekazują wiedzę na temat prawidłowego zachowania podczas pożaru czy wypadku samochodowego. Obecnie w jednostce jest czynnych 50 członków w tym 1 kobieta, 6 honorowych, 16 członków należących do MDP. W sumie Ochotnicza Straż Pożarna w Goździe liczy 72 członków. Osiągnięcia OSP w Goździe są wynikiem szczególnego zaangażowania wielu oddanych strażaków kilku pokoleń.
Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Gózd.