Kraj
Od czwartku 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Nakaz te obowiązuje osoby znajdujące się w przestrzeni publicznej tj. poruszające się publicznym transportem zbiorowym oraz samochodami, którymi podróżują osoby, które nie mieszkają razem, osoby przebywające w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej: na drogach, placach, w zakładach pracy i budynkach użyteczności publicznej, w obiektach i placówkach handlowych/usługowych, na targowiskach, na terenie wspólnych nieruchomość.
Obowiązek ten dotyczy również strażaków zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straż Pożarnych. Do osłaniania ust i nosa w trakcie działań ratowniczo – gaśniczych strażacy najczęściej wykorzystują maseczki jednorazowe i bawełniane wielorazowego użytku, półmaski z filtropochłaniaczami oraz kominiarki, dodatkowo poza działaniami można zobaczyć strażaków używających „kominów” z różnymi motywami strażackimi.
Należy również wspomnieć, że od nakazu występują odstępstwa. Nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa przez osoby:
- do 4. roku życia;
- które nie mogą zakrywać ust i nosa ze względu na stan zdrowia,
- z całościowym zaburzeniem rozwoju,
- niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i głębokim,
- niesamodzielne,
- wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, pod warunkiem braku bezpośredniego kontaktu z zewnętrznym interesantem i klientem,
- kierujące publicznym transportem zbiorowym, pod warunkiem separacji od przewożonych osób,
- duchowne sprawujących kult religijny,
- żołnierzy SZRP i wojsk sojuszniczych. Funkcjonariuszy SKW i SWW, wykonujących zadania służbowy i stosujących środki ochrony osobistej.
- w samochodzie, którym podróżuje jedna osoba, lub jedna osoba z dzieckiem do 4. roku życia;
Na żądanie uprawnionych do legitymowania organów należy odsłonić usta i nos celem identyfikacji.
Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi mandat w wysokości 500zł lub nawet kilku tysięczna grzywna od sanepidu.