Kraj
Początki OSP GPR Myślenice sięgają 2016 roku, kiedy to grupa przyjaciół, należących do różnych jednostek OSP z terenu powiatu myślenickiego, po kolejnym wyjeździe alarmowym i całonocnym – niestety bezowocnym – poszukiwaniu zaginionej kobiety, prowadzonym w ciężkim mundurze bojowym oraz hełmie strażackim, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.
Zainspirowani poczynaniami ówczesnego mentora Naszej Grupy, Mirosława Pulita emerytowanego strażaka ratownika i wykładowcy z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów PSP z Nowego Sącza, doskonałego przewodnika psa poszukiwawczo-ratowniczego i uczestnika wielu akcji SAR na terenie całego świata, za namową naszego obecnego Prezesa Krzysztofa Druzgały, postanowiliśmy założyć własną grupę poszukiwawczą w Myślenicach.
Początki – jak wszędzie – były niezwykle trudne. Jak wiadomo, próżno szukać wytycznych jak i wskazówek jak powinna wyglądać grupa specjalizująca się w poszukiwaniu osób zaginionych. Nieocenioną pomocą w zakresie tworzenia grupy i zdobywania niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia, okazały się wielogodzinne rozmowy i spotkania z Mirkiem Pulitem jak i z zaprzyjaźnioną jednostką GPR OSP w Kętach. To dzięki ich uprzejmości udało się stworzyć zarys grupy, plan działania i stworzyć listę niezbędnego sprzętu.
Zaczęło się bardzo prosto: komputer, pożyczony odbiornik GPS i wyprawy do lasu, połączone ze szkoleniem psów ratowniczych. Wspólne godziny treningów, szkoleń i wyjazdów do miejscowości Wielogłowy i do Kęt zaowocowały stopniową profesjonalizacją Naszej Grupy.
Równolegle z rosnącymi umiejętnościami, z niezrównanym zapałem przystąpiliśmy również do pozyskiwania środków na zakup niezbędnego sprzętu. Pozyskane dotacje od różnych instytucji, starostwa powiatowego oraz urzędów z okolicznych gmin a także wsparcie finansowe prywatnych przedsiębiorców pozwoliły na stopniowe dozbrajanie stale powiększającej się grupy w odbiorniki GPS, radiostacje, kompasy, plecaki, apteczki plecakowe a także sprzęt niezbędny do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Systematyczna praca włożona w promocję grupy, liczne wyjazdy na ćwiczenia i zabezpieczenia medyczne lokalnych imprez masowych pozwoliły na zwiększenie rozpoznawalności Naszej Grupy co zaowocowało zwycięstwem w Budżecie Obywatelskim Miasta Myślenice, w wyniku czego udało nam się pozyskać dwa quady marki CAN-AM wraz z przyczepą i wózkiem do ewakuacji osób poszkodowanych. W kolejnym roku, dzięki wsparciu Fundacji ORLEN „Dar Serca” oraz Gminy Myślenice udało się zakupić i w pełni wyposażyć w nowoczesny profesjonalny samochód marki MAN TGE przystosowany do prowadzenia długotrwałych działań poszukiwawczych w każdym terenie. Samochód w pełni samowystarczalny, z własnym źródłem zasilania, wyposażony w sprzęt komputerowy, duże monitory ułatwiające planistykę, wysuwany maszt antenowy oraz ogrzewanie postojowe. Dzięki temu zakupowi i przy jednoczesnym regularnym szkoleniu i podpisywaniu porozumień z okolicznymi Komendami Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostkami Policji, obszar działania naszej grupy objął już nie tylko powiat myślenicki ale i wszystkie sąsiadujące z nami powiaty, które regularnie wzywają Nas do wyjazdów poszukiwawczych za osobami zaginionymi zakwalifikowanymi do poziomu I.
Naturalnym następstwem Naszej stale rozwijającej się Grupy było wstąpienie w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych i utworzenie z dniem 12 luty 2021 roku jednostki OSP GPR Myślenice. Decyzja ta była efektem wspólnych rozmów, szkoleń i ćwiczeń przeprowadzonych ze wszystkimi jednostkami poszukiwawczymi działającymi na terenie małopolski. Doszliśmy do wniosku, że tylko taka forma działalności pozwoli na unifikację wspólnych procedur, ujednolicenie zakresu działań a także ułatwi wspólną komunikację i współpracę pomiędzy grupami.
W chwili obecnej Nasza Grupa liczy 30 czynnych członków, wywodzących się w większości z jednostek ochotniczych, Państwowej Straży Pożarnej i Policji. Większość ratowników może pochwalić się tytułem Ratownika Medycznego lub Ratownika KPP (26 osób), a jako Grupa przykładamy bardzo dużą uwagę do doskonalenia ratowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji poszkodowanych z terenów trudno dostępnych.
Stale powiększający się zasób sprzętowy, w którego skład już teraz wchodzi kilkanaście odbiorników GPS, radioodbiorników, latarek i szperaczy, kilka kamer termowizyjnych a także sprzęt do udzielania pierwszej pomocy w postaci toreb R1, plecaków ratowniczych, noszy kubełkowych, podbierakowych, kamizelki KED i deski ortopedycznej. Posiadamy również zestaw do ewakuacji quadem wraz z przyczepą ratowniczą co pozwala nam na prowadzenie profesjonalnych, całonocnych działań w każdym terenie a także na profesjonalne udzielenie pomocy osobie poszkodowanej do czasu przekazania załodze PRM lub LPR. Jeden z ratowników z naszej grupy jest też jednocześnie członkiem Lotniczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Krakowa, dzięki czemu mamy nawiązaną bardzo ścisłą współprace z LOPR a ich ratownicy regularnie wspierają nasze działania poszukiwawcze za pomocą specjalistycznego drona z kamerą termowizyjną a niejednokrotnie również z pokładu helikoptera. W każdej chwili jesteśmy do dyspozycji dla miejscowej KP PSP w Myślenicach w zakresie pomocy w dotarciu i ewakuacji osób w stanie nagłego zagrożenia życia z terenów trudnodostępnych.
Warto też zwrócić uwagę, iż działalność Naszej Grupy nie ogranicza się tylko do działań poszukiwawczo-ratowniczych. Regularnie prowadzimy szkolenia otwarte, kierowane zarówno do dzieci i młodzieży jak i do seniorów, chcących zdobyć lub poszerzyć posiadaną już wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Ponadto bierzemy czynny udział jako zabezpieczenie medyczne lokalnych i okolicznych wydarzeń kulturalnych i sportowych, takich jak biegi górskie, biegi uliczne oraz zawody sportowe.
Podczas cyklicznie organizowanych manewrów i akcji pozorowanych, zapraszamy do wspólnych działań inne jednostki OSP, dzięki czemu podczas prawdziwych akcji poszukiwawczych – tych w których każda minuta jest na wagę złota – możemy liczyć na wspólne „dogranie się” i płynne działania, niejednokrotnie przyczyniające się do sprawnego i szczęśliwego zakończenia poszukiwań.
Do tej pory możemy się pochwalić udziałem w łącznie 90 akcjach ratowniczo-poszukiwawczych z których zdecydowana większość zakończyła się odnalezieniem żywego człowieka. A w tym roku mamy 12 nowych kandydatów którzy po ukończeniu przeszkolenia wzmocnią szeregi OSP GPR Myślenice. Tak więc –> dzieje się!
Więcej dodatkowych informacji możecie o nas znaleźć, śledząc nasz profil na FB
Tekst i foto dzięki uprzejmości OSP GPR Myślenice