Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi podatku VAT obniżona stawka tego podatku może być stosowana tylko do niektórych towarów i usług. Unijna dyrektywa nie zezwala Polsce na stosowanie obniżonej stawki VAT w odniesieniu do towarów przeznaczonych na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Sprzęt strażacki nie jest umieszczony w przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie wykazie towarów i usług, które mogą być objęte niższym podatkiem.
Komisja Europejska złożyła skargę przeciw naszemu krajowi do luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie stosowania obniżonych stawek podatku od towarów i usług jeszcze w 2013 roku. Teraz już wiemy, że wyrok trybunału (siódmej izby) mówi o tym, że Polska „…uchybiła zobowiązaniom, które ciążą na niej na mocy art. 96–98 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w związku z załącznikiem III do tej dyrektywy.” – Czytamy na stronie wroclaw.zosprp.pl.
Jeszcze nie wiadomo dokładnie kiedy nowa stawka VAT zostanie wprowadzona w życie. Jednak na przykładzie Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP we Wrocławiu widzimy, że zarząd zabezpiecza się przed wyższym podatkiem i we wnioskach o dofinansowanie widnieje VAT 23%.
Po wejściu w życie wyższego podatku, sprzęt na ochronę przeciwpożarową zdrożeje o 15 %. Przy zakupie drobnego sprzętu nie jest to jeszcze tak dotkliwy problem, jednak przy zakupie auta ratowniczo – gaśniczego koszty wzrosłyby nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Na chwilę obecną nie ma jeszcze żadnej informacji kiedy dokładnie podatek wzrośnie do 23%. Pozostało nam tylko czekać i korzystać z obniżonej stawki VAT.