Kraj
13 czerwca na jednej ze stacji elektroenergetycznych Polskich Sieci Elektroenergetycznych odbyły się ćwiczenia, których celem było potwierdzenie skuteczności procedur przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym podczas wypadków przy urządzeniach pod napięciem. W ćwiczeniach zorganizowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie przy współudziale PSE, udział wzięły jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz pogotowie ratunkowe i Policja.
Koordynacja działań różnych służb jest kluczowa przy wypadkach w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem. Zanim możliwe będzie udzielenie pomocy poszkodowanemu, niezbędne jest zabezpieczenie infrastruktury, by nie narazić innych osób na niebezpieczeństwo. Wymaga to dobrej współpracy między właścicielem urządzeń a służbami ratunkowymi.
W ramach ćwiczonego scenariusza zasymulowano porażenie osoby znajdującej się na słupie linii najwyższych napięć. Pracownik towarzyszący poszkodowanemu powiadomił centrum nadzoru PSE, które wyłączyło linię i wysłało na miejsce zdarzenia brygadę do założenia uziemienia. Pracownik zadzwonił także na numer alarmowy 112, a po przyjeździe strażaków potwierdził, że mogą oni bezpiecznie przystąpić do udzielania pomocy. Zanim to nastąpiło, poszkodowany był obserwowany przez strażaków za pomocą bezzałogowego statku powietrznego.
W manewrach uczestniczyło 5 zastępów (15 strażaków) z Rzeszowa, Krosna i Przeworska oraz Państwowa Inspekcja Pracy, Polskie Sieci Energetyczne, Policja, Pogotowie Energetyczne, Zespół Ratownictwa Medycznego.
Źródło: KW PSP Rzeszów