Powiat kielecki
15 czerwca 2016 roku z rozkazu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, na terenie powiatu kieleckiego rozpoczęły się krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „H2O 2016” – największe od czterech lat w województwie świętokrzyskim ćwiczenia straży pożarnej.
W dwudniowych ćwiczeniach brały udział jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG), w tym centralnego odwodu operacyjnego, z województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (ponad 300 strażaków – 80 samochodów pożarniczych). Ponadto w ćwiczeniach brały udział podmioty współpracujące z jednostkami ochrony przeciwpożarowej: Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Polski Czerwony Krzyż, Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz zespoły zarządzania kryzysowego różnych szczebli (ok. 140 osób),
Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie działań ratowniczych podczas powodzi oraz doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami KSRG oraz podmiotami wspierającymi działania interwencyjne tych jednostek.
Ćwiczenia, których organizatorem jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach odbyły się na zbiornikach wodnych w: Cedzynie, Mójczy, Sukowie, Borkowie i Wojciechowie,
Dzień pierwszy – 15 czerwca 2016 r.
Epizod 1
Około godziny 9.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o wywróconej łódce na zalewie w miejscowości Suków (gm. Daleszyce). Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia zostały zadysponowane siłyi środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych (6 zastępów PSP i 4 zastępy OSP. Jedna osoba została uratowana przez strażaków. Na miejscu zdarzenia uzyskano informację, że oprócz uratowanej osoby w łódce znajdowały się jeszcze dwie inne osoby. Poszukiwania tych osób w okolicach miejsca zdarzenia nie przyniosły pozytywnych rezultatów – osoby zostały one uznane za zaginione.Na miejsce zdarzenia została zadysponowana grupa strażaków płetwonurków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wyposażona w sonar w celu poszukiwania zaginionych. Około godziny 17.15 nurkowie odnaleźli i wydobyli z wody ciało mężczyzny, który nie dawał oznak życia. Poszukiwania drugiej osoby nadal trwały. Około godziny 18.30 nurkowie odnaleźli ciało drugiej osoby, która również nie dawała oznak życia.
Epizod 2
Około godziny 10.00 wpłynęła informacja o przesiąkaniu wału w okolicach tamy na zalewie w miejscowości Cedzyna.Na miejsce działań zostały zadysponowane zastępyPaństwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych (5 zastępów PSP i 6 zastępów OSP).W związku ze stwierdzonymi przesiąkami wału, utrzymującym się wysokim poziomem wody na zalewie i w pobliskich rzekach, kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził wysokie ryzyko uszkodzenia wałów.Dowódca podjął decyzję o konieczności uszczelnienia przeciekającego na długości 50-60 m wału. Działania te prowadzi 11 zastępów straży pożarnej (PSP-5 zastępów, OSP 6 zastępów) – łącznie 49 strażaków PSP i 36 druhów OSP. Miejsce akcji podzielona na dwa odcinki bojowe. W okolicę przecieków dostarczono piach (ok 100 ton) i worki (1500 sztuk) w celu ich uszczelniania. Działania mogą potrwać nawet kilkanaście godzin.
Epizod 3
Około godziny 13.00 na skutekgwałtownychi długotrwałych opadów deszczu, w miejscowości Mójcza (gm. Daleszyce)doszło do zalania budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przybór wody był tak gwałtowny, że niektórzymieszkańcy(25 osób) ratowali się przed wysokim poziomem wody ucieczką na dachy budynków. Do kieleckiej straży pożarnej dotarła także informacja ouwięzieniu kilku osób na wysepce zalewu w Mójczy. Do akcji ratowniczej wyjechało 7 zastępów straży pożarnej (4 zastępy PSP i 3 zastępy OSP). Działania interwencyjne trwały prawie 3 godziny. Wszystkie zagrożone osoby zostały ewakuowane w bezpieczne miejsca.
Epizod 4
Najprawdopodobniej na skutek silnego naporu wody doszło do osłabienia wału przy zbiorniku wodnym w Borkowie. Na miejsce działań zadysponowano 4 zastępy strażaków (1 zastęp PSP i 3 zastępy OSP). Działania straży polegają na umacnianiu i podwyższaniu osłabionego wału na długości ok. 60 metrów przy pomocy worków z piachem oraz folii. W okolicę osłabionego wału dostarczono piach (ok 90 ton) i worki (2000 sztuk) oraz folię w celu uszczelnienia i wzmocnienia wału. W godzinach wieczornych nadal podnosił się poziom wody w zalewie. Działania ratowników mogą potrwać nawet kilkanaście godzin.
W pierwszym dniu działaniami ratowniczymi na poziomie strategicznym dowodził st. bryg. Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, natomiast na poziomie taktycznym dowodził bryg. Sławomir Karwat, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.
Dzień drugi – 16 czerwca 2016 r.
Drugi dzień również nie szczędził ratownikom oraz służbom wspierającym ich działania nowych wyzwań, w których musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami.
1) Na skutek wzrostu poziomu rzeki doszło do zalania gospodarstw domowych w miejscowości Słopiec, gdzie na dwóch posesjach znajdowały się zbiorniki z gazem LPG oraz olejem opałowym. Zbiorniki nie były na stałe związane z gruntem, w wyniku czego wezbrana woda przemieściła je w kierunku miejscowości Borków. Strażacy otrzymali zgłoszenie o pływających w zalewie w Borkowie niezidentyfikowanych metalowych zbiornikach. W zgłoszeniu zawarta była także informacja o wycieku substancji ze zbiorników.
2) W wyniku przyboru wody przy zalewie w Borkowie osunęła się korona wału na odcinku ok. 30 metrów.
3) W miejscowości Suków, bus wiozący wędkarzy na zawody, wskutek nieostrożności kierowcy, wjechał do zbiornika, a następnie zatonął. W busie było 5 osób. 2 osoby znajdowały się na powierzchni wody, los pozostałych był nieznany.
4) W okolicy zbiornika wodnego zlokalizowanego w pobliżu wsi Komórki, na skutek gwałtownego przyboru wody, doszło do zalania wielu posesji. Zaistniała nagła potrzeba ewakuacji kilkudziesięciu osób, w tym osób niepełnosprawnych.
5) W miejscowości Suków, ze względu na uwarunkowania terenowe (zaniżenia terenu), pomiędzy rzeką a zbiornikiem wodnym powstało duże rozlewisko wody. Według szacunkowej oceny rozlewisko występowało na powierzchni ok. 2 ha.
To tylko kilka wybranych epizodów z ćwiczeń drugiego dnia.
W drugim dniu działaniami ratowniczymi na poziomie strategicznym dowodzili zastępcy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Stanisław Woś, a następnie st. bryg. Robert Sabat.
Opracowanie: bryg. Arkadiusz Wesołowski (KW PSP Kielce)
mł. bryg. Rafał Wójcik (KM PSP Kielce)
bryg. Katarzyna Boguszewska (KG PSP)
Zdjęcia: st. kpt. Radosław Sidor (KP PSP Ostrowiec Świętokrzyski)