Proponowane zmiany w ustawie zakładają m.in. zmianę zasad ustalania wysokości uposażenia funkcjonariuszy w okresie choroby, a także zmianę zasad ustalania wysokości dodatków do uposażenia należnych za służbę w godzinach przekraczających ustawowy wymiar czasu służby oraz za służbę w porze nocnej. Projekt przewiduje również wprowadzenie przerw w czasie służby dla funkcjonariuszek karmiących piersią oraz prawo funkcjonariusza do odwołania od decyzji przełożonego o przyznaniu, obniżeniu lub odmowie przyznania nagrody rocznej.
Komitet Inicjatywy Obywatelskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawy o Służbie Więziennej musi zebrać 100 tys podpisów. Przyłączamy się do apelu, podpisz się i wspomóż służby mundurowe. Mamy jeszcze dwa miesiące.
Jeżeli poniższa ustawa weszłaby w życie wtedy strażakowi wykonującemu służbę w porze nocnej przysługiwałaby rekompensata pieniężna za każdą godzinę w wysokości 20% z 1/168 uposażenia należnego strażakowi na ostatnio zajmowanym stanowisku w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.
Strażak przebywający na zwolnieniu lekarskim trwającym łącznie do 90 dni w ciągu roku kalendarzowego zachowałby prawo do 100% uposażenia.
W nadgodzinach rekompensata pieniężna, za jedną godzinę służby, stanowiłaby 1/168 uposażenia należnego strażakowi na ostatnio zajmowanym stanowisku w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.
Inne równie ważne kwestie można znaleźć w poniższym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawy o Służbie Więziennej. Poniżej prezentujemy tylko wycinek ustawy dotyczący Państwowej Straży Pożarnej.
PROJEKT
USTAWA
z dnia {dzień, miesiąc i rok}
o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawy o Służbie Więziennej
Art. 3
W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1340 i 1351, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 35:
a) po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:
„1a. Strażak-kobieta karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw podczas służby wliczanych do czasu służby. Strażak-kobieta karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw podczas służby, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek strażaka-kobiety udzielane łącznie.
1b. Strażakowi-kobiecie pełniącej w danym dniu służbę przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas jej służby nie przekracza w danym dniu 6 godzin, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.”,
b) po ust. 8 dodaje się ust. 8a w brzmieniu:
„8a. Strażakowi wykonującemu służbę w porze nocnej przysługuje rekompensata pieniężna za każdą godzinę służby w porze nocnej w wysokości 20 % z 1/168 uposażenia należnego strażakowi na ostatnio zajmowanym stanowisku w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.”,
2) po art. 57c dodaje się art. 57d w brzmieniu:
„57d. Przełożony jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Przepisy art. 943 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy stosuje się odpowiednio.”;
3) art. 88 ust.2 otrzymuje brzmienie:
„2. Uposażenie zasadnicze strażaka wzrasta z tytułu wysługi lat w Państwowej Straży Pożarnej o 2% po 2 latach służby i o dalszy 1% za każdy następny rok służby, aż do wysokości 35% po 35 latach służby.”
4) w art. 93 ust. 1 po pkt 4a dodaje się pkt. 4b w brzmieniu:
„4b) rekompensata pieniężna za służbę w porze nocnej, o której mowa w art. 35 ust. 8a;”;
5) w art. 95 po ust. 8a dodaje się ust. 8b w brzmieniu:
„8b. Od decyzji przełożonego o przyznaniu, obniżeniu lub odmowie przyznania nagrody rocznej strażakowi służy odwołanie do wyższego przełożonego.”;
6) art. 97c otrzymuje brzmienie:
„1. Rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4a, za jedną godzinę służby, stanowi 1/168 uposażenia należnego strażakowi na ostatnio zajmowanym stanowisku w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.
2. Rekompensatę pieniężną, o której mowa w art. 97c ust. 1 i art. 93 ust. 4b wypłaca się do końca kwartału następującego po okresie rozliczeniowym, lecz nie później niż w dniu zwolnienia ze służby.”;
7) w art. 105b po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„2a. W okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim z przyczyn określonych w ust. 2 pkt 1 – trwającym łącznie do 90 dni w ciągu roku kalendarzowego – strażak zachowuje prawo do 100% uposażenia.”.
Wskazówki dotyczące zbierania podpisów i wypełniania list poparcia obywateli
-
W miejscu zbierania podpisów obywateli musi być wyłożony do wglądu projekt ustawy.
-
Obywatel udziela poparcia projektowi ustawy, wpisując (czytelnie!) na wykazie, obok swojego imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania (ulica, nr domu, miejscowość, kod pocztowy) oraz numeru ewidencyjnego PESEL, własnoręczny podpis.
-
Na każdej stronie wykazu musi znajdować się nazwa komitetu i tytuł projektu ustawy, której obywatel udziela poparcia (niedopuszczalne jest dodawanie kolejnych wierszy na odwrotnej stronie lub dodatkowych arkuszach).
-
Zaleca się dążenie do zamknięcia listy 10-ma kompletnymi wpisami (ułatwi to czynności związane liczeniem głosów poparcia).
-
Warto zebrać większą niż wymagana ilość podpisów na wypadek, gdyby część została zweryfikowana negatywnie.
-
Numer arkusza (na dole każdego arkusza) wypełnia przedstawiciel Komitetu, dokonujący weryfikacji list i liczenia głosów poparcia dopiero po zebraniu wszystkich podpisów i w ten sposób, aby numeracja arkuszy była spójna.
-
Podstawowe uchybienia stwierdzane przy weryfikacji list:
-
nieczytelny wpis
-
niekompletny adres (brak wpisu miejscowości lub kodu pocztowego)
-
wstawianie odnośników (-,,-) w polu adresowym w przypadku powtarzania się tego samego adresu zamieszkania zamiast wpisania pełnego adresu
-
brak numeru PESEL lub podpisu
-
Pozostałe podpisy (w celu osiągnięcia liczby 100 000) muszą być zebrane w przeciągu 3 miesięcy od wydania przez Marszałka Sejmu postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.
Poniżej prezentujemy potrzebne pliki do zbierania podpisów:
http://www.zzsflorian.pl/files/file/inicjatywa_obywatelska/arkusz_do_zbierania_podpisow.doc
http://www.zzsflorian.pl/files/file/inicjatywa_obywatelska/projekt_inicjatywy_obywatelskiej.doc