Warszawa
W środę, 8 czerwca nadbryg. Leszek Suski wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Tematem posiedzenia była informacja MSWiA na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.
Podczas spotkania z posłami Komendant Główny PSP poinformował między innymi, że Światowe Dni Młodzieży i wizytę Ojca Świętego Franciszka w Krakowie zabezpieczać będzie około 2400 strażaków oraz minimum 210 kadetów, a w newralgicznych dniach nawet 600, będą oni uzupełniali stany osobowe w Jednostkach Ratowniczo – Gaśniczych oraz stanowili obsady patroli pieszych.
Patrole piesze to dwuosobowy zespół strażaków wyposażony w sprzęt łączności radiowej, podręczny sprzęt gaśniczy i zestaw do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
W związku z rozmiarem wydarzenia powstaną czasowe posterunki składające się z co najmniej jednego zastępu ratowniczo – gaśniczego i w zależności od potrzeb samochodów specjalnych oraz posterunki specjalistyczne, te składać się będą ze specjalistycznej grupy ratowniczej lub zastępów przygotowanych do realizacji zadań na poziomie specjalistycznym.
Następnie Komendant Główny PSP przedstawił udział strażaków w zabezpieczeniu poszczególnych miejsc, i tak błonia krakowskie, będą zabezpieczać patrole piesze, sześć czasowych posterunków, jeden posterunek specjalistyczny.
W Częstochowie posterunki powstaną m.in. na lotnisku Częstochowa-Rudniki (kontener proszkowy), przy szpitalu (sprzęt do dekontaminacji) oraz w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 2, tam będzie stacjonował odwód operacyjny. Łącznie 49 pojazdów i 236 strażaków.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, straż pożarna zaplanowała 25 patroli pieszych i dwa stałe posterunki. Łącznie 12 pojazdów i 101 strażaków.
Brzegi, miejsce głównych uroczystości związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Będzie tam 85 patroli pieszych, 11 stałych posterunków i trzy specjalistyczne posterunki tj. ratownictwo chemiczne i wodne.
Wsparciem dla jednostek będących na miejscu będą siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego w sile 93 pojazdów i prawie 600 strażaków. Punkty przyjęcia znajdować się w Szkole Aspirantów PSP , JRG 4, 5, 6 Kraków. Strażacy będą na miejscu od 25 lipca do 2 sierpnia.
Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła 2194 kontroli obiektów związanych z organizacją ŚDM, wydano 85 opinii negatywnych. W okolicach 15 lipca planowane są ćwiczenia sztabowe i praktyczne.
Komenda Główna PSP planując zabezpieczenie tak dużego wydarzenia opiera się tylko na własnych siłach i środkach. Na pytanie o udział strażaków ochotników odpowiedział:
-Jeżeli chodzi o jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych my opieramy się jeżeli chodzi o Państwową Straż Pożarną opieramy się przy zabezpieczeniu zarówno Krakowa jak i Częstochowy generalnie na Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast czy wykorzystamy jednostki OSP – tak, jeżeli będzie taka potrzeba to wykorzystamy, ale tylko przewidujemy te które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Jeżeli zajdzie potrzeba, na dzień dzisiejszy w naszych planach tego nie uwzględnialiśmy bo nie było takiej potrzeby to podciągniemy je bliżej Krakowa, na razie nie widzimy takiej potrzeby – powiedział Leszek Suski.