W dniach 18-19 października w powiecie opolskim i strzeleckim województwa opolskiego miały miejsce krajowe ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego pod kryptonimem “Solidarni 2016”.
Scenariusz ćwiczeń zakładał ciąg zdarzeń zaistniałych w związku z przejściem fali powodziowej na Odrze i Małej Panwi oraz silnymi wiatrami i gradobiciem. Cztery dni przed wprowadzeniem sił do działań odbyły się ćwiczenia dla stanowisk kierowania i sztabowe.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego i współdziałania w ramach tego systemu, w tym też z innymi służbami i organizacjami.
W ćwiczeniach wzięły udział wydzielone siły i środki Państwowej Straży Pożarnej województwa śląskiego, łódzkiego, małopolskiego i opolskiego, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, jednostki OSP powiatu opolskiego, straż pożarna z Jesenika z Kraju Ołomunieckiego Republiki Czeskiej, Policja, Straż Miejska w Opolu, zarządzanie kryzysowe różnych szczebli, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Lasy Państwowe, specjaliści z wybranych dziedzin ratownictwa. W sumie ponad 400 strażaków i blisko 90 pojazdów.
Kolejne i ostatnie zaplanowane na ten rok międzywojewódzkie ćwiczenia odbędą się na terenie województwa pomorskiego z udziałem strażaków z województwa podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Wykaz epizodów:
I dzień
Awaria przepompowni na cieku wpadającym do Odry. Zagrożony transformator i obiekty przemysłowe. Przepompowywanie cieku. Działania prowadzone przez siły z województwa.
Wypadek w Elektrowni Opole na wysokości 70 metrów na silosach popiołu. 2. osoby poszkodowane. Udział SGRW Kraków.
Katastrofa budowlana w Ozimku. 17 osób poszkodowanych na zewnątrz, 13 wewnątrz, 1. śmiertelna, 3. poszkodowanych ratowników. Udział SGPR Łódź, Jastrzębie Zdrój, Nowy Sącz, SCDł Łódź.
Przybór wody na progu wodnym. Podwyższanie wałów powodziowych. Działania prowadzone przez siły z województwa.
Przebicie hydrauliczne na wale. Działania prowadzone przez siły z województwa.
Przesiąkanie wału. Budowa wału z rękawów powodziowych. Udział kompani SA Kraków.
Zerwane dachy z budynków po przejściu gwałtownej burzy. 9 osób poszkodowanych, 20 zerwanych dachów, 70 osób wymagających zakwaterowania. Działania prowadzone przez siły z województwa.
Przewrócone kajaki na jednym z jezior turawskich. 6 osób poszkodowanych, w tym 3 pod wodą. Udział SGRW-N Bytom, Piotrków.
Wypadek na urwisku skalnym w dawnym kamieniołomie – amfiteatr na Górze Św. Anny. 5 osób poszkodowanych. Udział SGRW Kraków.
Brzezie osoby poszkodowane na estakadzie. 5 osób poszkodowanych na wysokości 20 m. Udział SGRW Jesenik (Czechy).
Wędkarz wpadł do zbiornika wodnego Kamionka. Udział SGRW-N Bytom.
Człowiek w studzience kanalizacyjnej Elektrownia Opole. Udział SGRW Kraków.Pierwszego dnia udział w ćwiczeniach brało z COO 27 pojazdów i 130. strażaków, z PSP Opolszczyzny 31 pojazdów i 70. strażaków, z OSP 33 pojazdy i 170. strażaków. W sztabach, PPSiS, logistyce zaangażowanych było 45. strażaków.
II dzień
Przeciek wałów w 3. miejscach wzdłuż Odry. Działania prowadzone przez siły z województwa.
Pożar w biurowym budynku wysokościowym w Ozimku. Ewakuacja osób poszkodowanych i ludzi z dachu budynku. Udział SGRW Kraków.
Pożar łodzi na jeziorze w Turawie. 4 osoby poszkodowane, w tym 1. pod wodą. Udział SGRW-N Piotrków.
Poszukiwanie osób zaginionych na terenach leśnych w okolicy Ozimka. Udział SGPR Nowy Sącz.Drugiego dnia udział w ćwiczeniach brało z COO 9 pojazdów i 39. strażaków, z PSP Opolszczyzny 11 pojazdów i 25. strażaków, z OSP 15 pojazdy i 56. strażaków. W sztabach, PPSiS, logistyce zaangażowanych było 44. strażaków.
Foto. KW PSP Opole i ratownictwo.opole.pl