Świat
Strażacy wiedzą, że istnieje o wiele więcej zagrożeń dla ich zdrowia związanych z pożarem niż ciepło i udar cieplny. Tymi zagrożeniami są cząstki powodujące chociażby raka i na których nie skupiano się tak obszernie niż obecnie.
Czym są niebezpieczne cząstki?
Są to małe cząsteki stałe i/lun krople cieczy, które podczas gaszenia pożaru zawarte są w sadzy i dymie.
Uważa się, że ten cząstki są jednym z czynników przyczyniających się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka dla strażaków. W rzeczywistości Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznaje sadzę za czynnik rakotwórczy grupy 1, co oznacza, że jest klasyfikowany jako jeden z najgorszych czynników rakotwórczych, na które mogą być narażeni strażacy.
Jak zmniejszyć narażenie strażaków na niebezpieczne cząstki?
Zmniejszenie narażenia na cząstki jest niezmiernie ważne, ponieważ mogą przylegać do środków ochrony indywidualnej (ŚOI, czyli m.in. hełm, ubranie ochronne, rękawice) i dostać się do krwiobiegu. Istnieje kilka kroków, które strażacy mogą podjąć, aby chronić się przed cząstkami stałymi, które obejmują czynności do zrobienia przed, w trakcie i po działaniach.
1. Wybierz ŚOI przeznaczone do ochrony przed cząstkami stałymi
Badania prowadzone na całym świecie pokazują, że zanieczyszczenia pożarowe na środkach ochrony osobistej mają związek z częstszym występowaniem raka. Dlatego niezwykle ważne jest, aby strażacy byli wyposażeni w najwyższej jakości odzież ŚOI, w szczególności w kominiarki strażackie, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby zapobiegać przenikaniu tych cząstek przez materiał i kontaktowi ze skórą strażaka.
Poza samymi kominiarkami należy także podczas zakupu ŚOI zwrócić uwagę na zastosowaną membranę w ubraniu ochronnym, prostotę konstrukcji więźby hełmu oraz możliwość prania rękawic specjalnych.
Kupując kominiarki, ważne jest, aby szukać nowej technologii materiałów, która zapobiega zagrożeniom powodowanym przez cząsteczki powodujące raka i średnio 95% -98% filtracji cząstek stałych, co faktycznie sprawdza się w praktyce.
2. Dekontaminacja wstępna
Strażacy powinni zawsze prowadzić dekontaminację wstępną (usunięcie większości cząstek) natychmiast po opuszczeniu obszaru niebezpiecznego. Ważne jest jak najszybsze rozebranie się z brudnego zestawu ochronnego, najlepiej w czystym miejscu przeznaczonym. Należy również zachować szczególną czujność, aby uniknąć wkładania rękawic do hełmu.
Dobrą praktyką jest noszenie przez strażaków maski przeciwpyłowej i jednorazowych rękawiczek, gdy pomagamy w bezpiecznym zdejmowaniu środków ochronnych. Powinnosię również poświęcić trochę czasu na oczyszczenie najbardziej wrażliwych obszarów skóry – rąk, twarzy, po zdjęciu odzieży ochronnej; posiadanie chusteczek do odkażania skóry łatwo dostępnych na miejscu zdarzenia pomaga ograniczyć także zaleganie cząstek na skórze.
3. Skorzystaj z pralnic lub profesjonalnej pralni
ŚOI takie jak chociażby ubrania ochronne muszą być odpowiednio wyprane, aby mieć pewność, że są oczyszczone z wszelkich szkodliwych substancji, takich jak cząstki stałe, chemikalia i azbest.
Chociaż kombinezony mogą wyglądać jak zwykły materiał, składają się one z wielu warstw materiału, z których każda zawiera inny rodzaj technologii. Dlatego niezwykle ważne jest, aby te kombinezony były prane w profesjonalnych pralnicach, aby zachować ich właściwości ochronne, a także bezpiecznie usunąć szkodliwe cząsteczki. Jeżeli nie posiadamy takich pralnic, zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnych serwisów pralniczych. Pamiętajmy, że piorąc osobiście lub w serwisie, należy daną odzieć prać zgodnie z zaleceniami producenta.
Ciekawostka – Brytyjska norma dotycząca czyszczenia środków ochronnych dla strażaków – BS8617: 2019 – określa, jak i jak często powinno się prać i konserwować ŚOI.
4. Regularne przeglądy ŚOI
Częste czyszczenie i suszenie odzieży, a także nieuniknione rozciąganie, które towarzyszy każdemu użytkowaniu, może wpłynąć na żywotność ŚOI. Dlatego ważne jest, aby środki ochrony osobistej były regularnie sprawdzane w celu wyszukania wszelkich oznak zużycia lub jeśli wymagają profesjonalnej naprawy.
Ubrania ochronne należy sprawdzać pod kątem plam, uszkodzeń tkaniny lub szwów po działaniach i po każdym czyszczeniu.
Rękawice specjalne należy sprawdzać pod kątem plam, uszkodzeń tkaniny lub szwów.
Buty strażackie należy sprawdzić pod kątem pęknięć podeszwy, pęknięć warstwy zewnętrznej, zużycia podeszwy, rozdartych szwów i membrany wewnątrz obuwia.
Hełm należy sprawdzić pod kątem uszkodzeń skorupy, uszkodzeń więźby, pęknięć wizjera i okularów, uszkodzeń paska podbródkowego a także zużycia materiału użytego na ochronę karku.
Kominiarki należy sprawdzać pod kątem plam, uszkodzeń tkaniny lub szwów.
5. Naprawy ŚOI
Środki ochrony indywidualnej w których stwierdzimy uszkodzenia powinniśmy natychmiast naprawić. Nie dopuszczalne jest stosowanie ŚOI z uszkodzeniami podczas działań i szkoleń.
Niewielkie lub nie wymagające profesjonalnego podejścia uszkodzenia ŚOI możemy przeprowadzić najczęściej po konsultacji z producentem.
Uszkodzenia wymagające użycia odpowiedniej techniki i technologii należy przeprowadzać tylko u producenta lub w innym autoryzownym serwisie.
Dostawcy ŚOI często oferują pakiet opieki i konserwacji dla ŚOI, aby zapewnić profesjonalne usługi naprawcze w szybki i łatwy sposób.