Poznań
W Poznaniu trwa głosowanie na projekty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Wśród pomysłów, które przeszły fazę opiniowania przez jednostki miejskie i spełniają warunki udziału w PBO, jest projekt zakupu i montażu automatycznych defibrylatorów AED na każdym poznańskim osiedlu. Gdyby ideę udało się wcielić w życie, to Poznań byłby prawdopodobnie pierwszym miastem wojewódzkim, w którym utworzona by została tak duża miejska sieć defibrylatorów AED.
Projekt zakłada zakup 42 defibrylatorów AED, skrzynek do ich przechowywania oraz utworzenie kampanii informacyjnej dla mieszkańców. Projekt został zakwalifikowany do puli projektów ogólnomiejskich i uzyskał pozytywne opinie wszystkich miejskich jednostek opiniujących. Koszt jego realizacji to 330 tys. zł. To jednak mało biorąc pod uwagę bezcenne życie i zdrowie mieszkańców oraz gości stolicy Wielkopolski. Jak można przeczytać na stronie projektu, propozycja ta ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo medyczne szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest główną przyczyną śmierci w Europie i dotyczy około 700 000 osób rocznie. Nieoczekiwane, nagłe zdarzenie jakim jest zatrzymanie krążenia powoduje, że jest ono zawsze dużym wyzwaniem dla osób niosących pomoc. Po licznych badaniach stwierdzono, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, natomiast jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%.
W głosowaniu może wziąć udział każda osoba zamieszkująca Poznania, do dyspozycji ma 3 głosy – 1 na projekt ogólnomiejski, 2 na projekt rejonowy. Głosować można do 30-go października br. w internecie oraz punktach PBO 2018. Szczegóły poniżej.
Numer projektu (AED): 20
Strona projektu: https://pbo2018.um.poznan.pl/i/pbo-2018/proposal/478-Defibrylator_AED_ratuje_%C5%BCycie
Głosowanie: https://pbo2018.um.poznan.pl/i/pbo-2018/voting
O PBO 2018: https://budzet.um.poznan.pl/