Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej.
Zmiany polegają m.in. na ujednoliceniu warunków wstępnych do służby kandydackiej w szkołach aspirantów PSP i SGSP, kandydat będzie musiał posiadać świadectwo dojrzałości, nie przekroczenie 25 roku życia oraz spełnić wymagania określone w postępowaniu rekrutacyjnym. Obecnie do szkół aspirantów PSP są przyjmowane osoby, które nie przekroczyły 23 roku życia. Zrezygnowano z egzaminu wstępnego składającego się z dwóch części tj. sprawnościowej i pisemnej na rzecz egzaminu sprawności fizycznej.
Uchylony zostaje pkt.3 w paragrafie 3 o złożeniu własnoręcznie napisanego życiorysu oraz paragraf, 6 który brzmi następująco: „Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej, zakwalifikowana przez komendanta szkoły PSP do dalszego postępowania rekrutacyjnego, otrzymuje skierowanie do poradni psychologicznej w celu przeprowadzenia badania o zdolności do służby w Państwowej Straży Pożarnej”.
Zamiast dwóch komisji na potrzeby naboru powstanie komisja rekrutacyjna, która przeprowadzi postępowanie składające się z weryfikacji podań i dołączonych dokumentów oraz ustaleniu punktów rekrutacyjnych. W przypadku Szkoły Głównej Służby Pożarniczej podstawą będzie rozporządzenie MSW Prawo o szkolnictwie wyższym, w przypadku szkół aspirantów określał będzie to załącznik.
Według zapisów w załączniku kandydat musi posiadać pisemną maturę z matematyki, języka obcego oraz jednego dodatkowego przedmiotu tj. fizyka, chemia, informatyka lub biologia. Wynik z części pisemnej z poszczególnych przedmiotów przelicza się przyjmując większą z dwóch liczb: 0,7 x P lub 1 x R, gdzie P to wynik procentowy uzyskany na poziomie podstawowym, a R na poziomie rozszerzonym.
Punkty rekrutacyjne będą obliczane według wzoru:
W = 1Xm + 0,5xJ + 0,8xD
W – wynik końcowy kandydata,
M – wynik z matematyki,
J – wynik z języka obcego,
D – wyniku z przedmiotu dodatkowego tj. fizyka, chemia, informatyka, biologia.
Zmiany mają obowiązywać w trakcie procesu rekrutacji do szkół pożarniczych na rok szkolny 2017/2018.