Kraj
Od ubiegłego tygodnia 25 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, którzy są także ratownikami medycznymi, rozpoczęło służbę w szpitalach tymczasowych. Ich służba ma koncentrować się na działaniach stricte medycznych w terapii pacjentów chorych na COVID-19. W tym tygodniu dołączy do nich kolejnych 40 ratowników medycznych PSP z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę ponad 2400 ratowników medycznych, z których ponad 800 współpracuje z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wielu z nich w swoich lokalnych ojczyznach pracuje w zespołach wyjazdowych i szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Państwowa Straż Pożarna w swoich szeregach ma także kilku lekarzy medycyny i pielęgniarzy w specjalizacji anestezjologicznej.
Ratownictwo medyczne to jedna z dziedzin w szerokiej palecie działań ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej.
Strażacy PSP prowadzą także działania ratownicze w tzw. izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego. Są to zdarzenia przypisane ustawowo podmiotom Państwowego Ratownictwa Medycznego, jednak w wielu przypadkach medyczne działania ratownicze realizują ratownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej.
Jest to możliwe wtedy, gdy nie ma możliwości natychmiastowego przybycia zespołu ratownictwa medycznego PRM lub czas przybycia jest wydłużony. Strażacy prowadzą medyczne działania ratownicze także wtedy, gdy sami zauważą osobę w stanie zagrożenia życia lub bezpośrednio zgłoszą im to osoby postronne.
Według analityków Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, w tym roku strażacy udzielali pomocy medycznej już w ponad 2100 izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego. W ostatnich dwóch tygodniach października odnotowali 237 takich zdarzeń, co w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019 oznacza czterokrotny wzrost liczby tego rodzaju interwencji.
Źródło: KG PSP