Kraj
Działający ,,na co dzień” na najtrudniejszych misjach medycznych na świecie, ratownicy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, wspierają polskie placówki medyczne. W związku z pandemią koronawirusa (COVID-19), wsparli oni szpital dla dzieci na ul. Kopernika w Warszawie, gdzie stanął ich namiot medyczny, z kolei do szpitala w Łańcucie dostarczono środku ochrony indywidualne z magazynu ratowników.
Namiot medyczny będzie pełnił funkcję miejsca tzw. triage-u (wstępnej segregacji pacjentów). Wstępnym badaniem objęci będą pacjenci, personel, jak i inne osoby przekraczające bramę Warszawskiego Szpitala dla Dzieci – informowała dyrekcja. Do szpitala w Łańcucie ratownicy PCPM dostarczyli środki dezynfekcyjne, zestawy ubrań ochrony biologicznej oraz rękawiczki nitrylowe. Dodatkowo fundacja PCPM oferuje personelowi medycznemu, lekarzom, diagnostom laboratoryjnym, pielęgniarkom czy ratownikom pomoc psychologiczną podczas walki z koronawirusem. Każdy kto ma taką potrzebę może skontaktować się zdalnie z jednym z dwójki specjalistów PCPM.
Szczegóły dot. wsparcia psychologicznego: www.pcpm.org.pl/pcpm-oferuje-pomoc-psychologiczna-medykom-zaangazowanym-w-walke-z-koronawirusem.html
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest jedyną w Polsce i jedną z kilku w Europie medycznych grup szybkiego reagowania, zdolną do wyjazdu do strefy dotkniętej klęskami żywiołowymi lub kryzysami humanitarnymi w ciągu 24 godzin. Jest prowadzony i finansowany przez Fundację PCPM jako część jej działalności statutowej. W miejscu katastrofy działa pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest certyfikowany przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT jako jeden z siedmiu na świecie zespołów działających przy organizacji pozarządowej. Zgodnie w wymogami WHO jest on zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej – łącznie prawie 5 ton wyposażenia. W akcji ratunkowej uczestniczy zazwyczaj od 16 do 20 osób.
Fot: www.facebook.com/PCPM.NGO