KRAJ
Powrócił temat ochrony ludności i obrony cywilnej w sytuacjach kryzysowych oraz w przypadku działań wojennych. Zgodnie z zaprezentowanymi przez ministra obrony narodowej i ministra spraw wewnętrznych i administracji założeniami, mają pojawić się nowe regulacje prawne. Ochrona ludności i obrona cywilna dotyczy wszystkich poziomów funkcjonowania kraju, dlatego też zadania zostaną rozłożone na poziom gminy, powiatu oraz województwa.
Również Ochotnicze Straże Pożarne prawdopodobnie będą odgrywały ważną rolę w obronie cywilnej oraz ochronie ludności, ponieważ OSP to obecnie działający „system”, który jest do użycia w każdej chwili. Jak podał st. bryg. Mariusz Lenartowicz, dyrektor Biura Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w wywiadzie dla Infosecurity24.pl – „aktualne założenia wskazują na to, że PSP i OSP będą w czasie pokoju pełniły funkcję podmiotów ochrony ludności. W czasie „w” staną się automatycznie podmiotami obrony cywilnej”.
Niestety działania wojenne na pewno spowodują, że część strażaków OSP zostanie wcielona do formacji wojskowych, co spowoduje automatycznie spadek druhów w jednostkach, a tym samym będzie powodować obniżenie gotowości bojowej. Niestety na ten moment nie ma konkretnych danych jaki procent członków OSP, w jakim wieku i z jakimi kwalifikacjami zostałoby wcielonych do formacji wojskowych.
Poniżej podajemy główne założenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, jakie podało MSWiA
• System ostrzegania i alarmowania
Bardzo ważnym elementem nowych przepisów będzie system ostrzegania i alarmowania ludności w przypadku zagrożenia. Za utrzymanie systemu będą odpowiedzialne poszczególne szczeble administracji.
Wszelkie instytucje państwa, posiadające zdolność docierania do pojedynczego człowieka, muszą być w stanie przekazać informacje o nadchodzącym zagrożeniu – w sposób szybki tak, aby każdy wiedział, że zagrożenie się zbliża i co ma w takiej sytuacji zrobić – powiedział minister Marcin Kierwiński.
• Ewakuacja i przyjęcie ludności
Przygotowane przepisy unormują również kwestie, które dotyczą planów ewakuacji ludności na wypadek zagrożenia dla gmin, powiatów, województw i całego kraju. Będą one uzgadniane m.in. z właściwymi organami wojskowymi.
Państwo musi być w stanie przetransportować zagrożoną ludność cywilną w określone i zdefiniowane miejsca. Musi użyć całej swojej infrastruktury – drogowej czy kolejowej – zaznaczył szef MSWiA.
• Schrony i ukrycia dla ludności
Przygotowywane rozwiązania uregulują także kwestię schronów i ukryć doraźnych na potrzeby ludności. Powstanie system ich ewidencji, utrzymywania i budowania. Zapewnione zostanie też wsparcie finansowe realizacji tych przedsięwzięć. Projekt ustawy określi także odpowiedzialność za utrzymanie systemu na poszczególnych szczeblach administracji.
Wprowadzimy jasne i bezpieczne kryteria do prawa budowlanego. W jaki sposób mają być budowane nowe obiekty – żeby te miejsca spełniały kryteria, by te miejsca mogły być tymczasowym miejscem ochrony ludności – podkreślił minister Marcin Kierwiński.
• Wzmacnianie społecznej odporności
Istotnym elementem regulacji jest przygotowanie społeczeństwa do właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Wiązać się to będzie m.in. z organizowaniem szkoleń i ćwiczeń. W działaniach tych zostanie uwzględniona rola obywateli, organizacji pozarządowych oraz zawodowych służb ratowniczych.
Każdy obywatel, Polak musi być świadomy tego z jakimi zagrożeniami przyjdzie nam się zmierzyć i jak reagować na poszczególne zagrożenia – mówił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
• Budowanie zasobów i struktur ochrony ludności i obrony cywilnej
Zdefiniowana zostanie struktura i rola organów ochrony ludności na różnych szczeblach administracyjnych, takich jak gmina, powiat, województwo i kraj. Określone zostaną ich zadania, kompetencje oraz zasady współpracy. Rozwiązania będą zawierać również regulacje dotyczące tworzenia i utrzymywania zasobów ochrony ludności.
To jest ten zestaw procedur, ale także wskazania bardzo konkretnych odpowiedzialności poszczególnych służb państwowych – przekazał minister Marcin Kierwiński.
• Funkcjonowanie ochrony ludności w czasie wojny
Nowe przepisy zaproponują także sposób funkcjonowania systemu ochrony ludności w czasie pokoju, w stanie wojennym oraz w czasie wojny. Podmioty ochrony ludności, które realizują zadania ratownicze i ochronne w czasie pokoju zostaną, w czasie wojny, przekształcone w struktury obrony cywilnej.
Zbudujemy korpus obrony cywilnej, czyli ludzi, którzy mają odpowiadać za konkretne zadania, gdy przyjdzie czas godziny „W” – zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.
• Finansowanie
Wśród kluczowych elementów nowych rozwiązań znalazło się także finansowanie zadań ochrony ludności. Utworzony zostanie Państwowy Fundusz Ochrony Ludności przeznaczony na finansowanie zadań ochrony ludności. Fundusz będzie składał się z funduszu centralnego (jego dysponentem będzie minister właściwy do spraw wewnętrznych) i funduszy wojewódzkich (jego dysponentami będą wojewodowie).
Chcemy maksymalnie mocno uruchomić takie narzędzia, które pozwolą partycypować państwu, w wydatkach, które ponosić będzie władza samorządowa na różnych poziomach – wyjaśnił minister Marcin Kierwiński.