Gdańsk
Wszyscy gdańszczanie mają w pamięci wieczór i noc z 3 na 4 lipca ubiegłego roku, wtedy to po długotrwałych opadach i cofce wód z morza do kanałów, doszło do podtopień miasta. Pod wodą znalazły się dwa skrzyżowania, zalane zostały mieszkania, nie kursowały tramwaje. Strażacy kilka dni walczyli ze skutkami powodzi, a przekaz informacji między Strażą Pożarną a Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego był nie wydolny. I właśnie dlatego prezydent miasta Paweł Adamowicz w dniu 27 kwietnia br. wydał rozporządzenie o wykonaniu ćwiczeń, składających się z trzech epizodów, w kilku lokalizacjach.
W dniu 23 maja br. o 17:30 Służba dyżurna Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wysyła ostrzeżenia oraz zwołuje zebranie członków Miejskiego Zespołu zarządzania Kryzysowego na 19:00. Warunki meteorologiczne:
– temp powietrza +15 do 20 stopni Celsjusza
– wiatr północno-zachodni o sile 70 km/h w porywach do 90 km/h
– zachmurzenie duże z intensywnymi opadami deszczu w okolicy 60 mm/m2 lokalnie do 85 mm/m2.
19:00 Powiadomienie służb i podmiotów w tym Straż Pożarną, Policję, ZTM Gdańsk, GAiT Gdańsk (ZKM), MOPR, Saur Neptun Gdańsk, Wody Gdańskie, o zaistnieniu sytuacji kryzysowej. 19:30 służby otrzymują informacje o przelaniu się wody Martwej Wisły i zalewaniu posesji przy ul. Wiślnej 20. Na miejscu stawili się strażacy z JRG 4 oraz kontener z zaporą wodną z JRG 3, która została rozstawiono na wjeździe do posesji.
Po 20-tej kontener z zaporą p-powodziową został zadysponowany do Wrzeszcza, na ul. Słowackiego. Gdzie następowało spiętrzenie wody rzeki Strzyża. Kilometr dalej od Wiślnej przy ul. Swojskiej odbył się kolejny epizod, spiętrzenie wody w Martwej Wiśle, oraz wysoki poziom wody Strzyży spowodowały konieczność użycia pompy wysokiej wydajności z JRG 3 celem obrony przed zalaniem terenu Elektrociepłowni, oraz Stoczni Remontowej i budynków przy ul. Okrąg, na miejscu prócz pompy wysokiej wydajności, pracowali strażacy z OSP Gdańsk Świbno.
W tym samym czasie nagromadzona woda w jednym z zbiorników przy ul. Żołnierzy Wyklętych przelała się do rzeki Strzyża, celem obrony skrzyżowania z ul. Srebrniki zadysponowano OSP Gdańsk Sobieszewo, ochotnicy ułożyli zaporę, oraz worki z piaskiem. Kilka metrów niżej przy skrzyżowaniu z ul. Chrzanowskiego nastąpiła budowa kolejnej zapory na kanale Strzyża. Tutaj do pomocy wysłanemu wcześniej zastępowi z JRG 3 z ulicy Wiślnej – zadysponowano kontener z zaporą p-powodziową z JRG 4 Gdynia, przy wsparciu strażaków z JRG 1 Gdańsk Wrzeszcz pozwoliło to na obronę tej części miasta.
Ok. 22:30 sztab w centrum zarządzania kryzysowego podjął decyzje o zakończeniu ćwiczeń i prze dysponowanie wszystkich zastępów z czterech miejsc działań na parking przy Amber Expo, gdzie odbyło się krótkie podsumowanie. – W akcji uczestniczyło około 200 osób, wśród których większość stanowili strażacy, policjanci i strażnicy miejscy – przyznaje Tadeusz Bukontt, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dla portalu www.gdansk.pl na tej stronie także można było śledzić minuta po minucie to co działo się podczas ćwiczeń, na żywo. Ćwiczeniom przyglądał się także prezydent miasta Paweł Adamowicz, który już zapowiedział o co rocznych działaniach na rzecz obrony miasta przed intensywnymi opadami deszczu i cofką wody z morza.
Wykorzystano fotografie: www.gdansk.pl oraz Andrzej Jakubiak/ Strazacki.pl