Warszawa
We wtorek 5 maja 2015 r. na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się promocja 390 oficerów Państwowej Straży Pożarnej, jako jeden z elementów obchodów „Dnia Strażaka” w roku 2015.
Uroczystości związane z promocją oficerską poprzedzone zostały złożeniem w przeddzień wiązanki kwiatów przez delegację absolwentów pod tablicą pamiątkową płk poż. Krzysztofa Smolarkiewicza w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Następnym punktem była uroczysta msza św. w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła na warszawskiej Pradze, którą poprzedziła pielgrzymka strażaków do relikwii św. Floriana z JRG 5. W trakcie uroczystości zostały złożone wiązanki kwiatów pod tablicą ku czci poległych strażaków.
Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 na pl. Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie Uczestniczyli w nich przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, m.in. prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak, posłowie na Sejm RP, komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz i jego zastępcy, rektor-komendant SGSP nadbryg. Ryszard Dąbrowa, generałowie – byli komendanci główni PSP, szefowie służb mundurowych, komendanci wojewódzcy i szkół PSP, księża kapelani PSP, rodziny i bliscy promowanych. Udział w obchodach wzięły także Kompania Honorowa SGSP, Kompania Reprezentacyjna PSP, pododdziały towarzyszące z SA PSP w Krakowie, SA PSP w Poznaniu, CS PSP w Częstochowie, Policji, Straży Granicznej, ZOSP RP, Orkiestra Reprezentacyjna WP.
Podczas uroczystości złożone zostały wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Obchody na Placu Marszałka Piłsudskiego tradycyjnie zakończyła defilada pododdziałów.
Dzisiejsi promowani to absolwenci Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP), absolwenci studiów podyplomowych dla strażaków ubiegających się o I stopień oficerski w PSP w tejże uczelni oraz strażacy posiadający wyższe wykształcenie i tytuł zawodowy technika pożarnictwa.
Dla podchorążych − absolwentów stacjonarnych studiów inżynierskich I stopnia − promocja oficerska jest uwieńczeniem trudu 4-letniej nauki, zaś w przypadku absolwentów studiów magisterskich II stopnia − 6-letniej nauki. Dziś, oprócz otrzymanego już tytułu inżyniera pożarnictwa lub magistra inżyniera pożarnictwa, zostali oni mianowani na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej.
Strażacy w służbie stałej (aspiranci), po 4-letnim kształceniu na studiach niestacjonarnych, stali się również absolwentami SGSP z tytułem zawodowym inżyniera pożarnictwa oraz stopniem młodszego kapitana PSP.
Wśród promowanych znaleźli się też strażacy − posiadający tytuł zawodowy technika pożarnictwa, uzyskany w szkołach Państwowej Straży Pożarnej i ukończone studia wyższe − którzy otrzymali I stopień oficerski na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy o PSP.
Łącznie na I stopień oficerski Państwowej Straży Pożarnejzostało awansowanych 390 osób, w tym:
-
63 absolwentów stacjonarnych studiów I stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej w SGSP,
-
13 absolwentów stacjonarnych studiów II stopnia w SGSP,
-
106 absolwentów niestacjonarnych studiów I stopnia dla strażaków w służbie stałej w SGSP,
-
16 absolwentów studiów podyplomowych dla strażaków ubiegających się o I stopień oficerski PSP w SGSP,
-
192 strażaków posiadających wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy technika pożarnictwa.
Najlepsi absolwenci na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego (WIBP) w roku akademickim 2014/2015:
-
st. ogn. pchor. mgr inż. Łukasz Zubek − uzyskał najwyższą średnią na stacjonarnych studiach II stopnia, która wynosi 4,82.
-
st. ogn. pchor. inż. Piotr Pszeniczny − uzyskał najwyższą średnią na stacjonarnych studiach I stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej, która wynosi 4,56.
-
asp. inż. Piotr Knysak − uzyskał najwyższą średnią na niestacjonarnych studiach I stopnia dla strażaków w służbie stałej, która wynosi 4,21.
Informacja o Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP)
Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie jest publiczną uczelnią techniczną a także jednostką naukowo-badawczą nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej podległą Komendantowi Głównemu PSP w zakresie realizacji zadań. Co warte podkreślenia – to jedyna uczelnia w Polsce kształcąca kadrę oficerską PSP oraz wiodąca placówka akademicka przygotowująca cywilnych specjalistów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i cywilnego.
Wydziały i kierunki kształcenia
SGSP jest uczelnią dwuwydziałową. Działalność naukowo-dydaktyczna jest realizowana na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego (WIBP) oraz na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego (WIBC). Szkoła kształci na kierunku studiów “Inżynieria bezpieczeństwa” (w specjalnościach: “inżynieria bezpieczeństwa pożarowego” i “inżynieria bezpieczeństwa cywilnego”) oraz na kierunku „Bezpieczeństwo wewnętrzne”.
WIBP przygotowuje wysoko kwalifikowaną kadrę do wykonywania zadań wynikających z funkcjonowania systemu ochrony. Prowadzone są tu studia stacjonarne i niestacjonarne dla strażaków w służbie kandydackiej, dla funkcjonariuszy PSP, a także studia dla osób cywilnych.
WIBC jako pierwszy w Polsce rozpoczął tradycje naukowe i dydaktyczne z zakresu ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i zarządzania ryzykiem. Absolwenci tego wydziału to inżynierowie bezpieczeństwa cywilnego, inżynierowie bezpieczeństwa pracy, oraz licencjaci bezpieczeństwa wewnętrznego i magistrowie bezpieczeństwa wewnętrznego kształceni przez wykładowców i praktyków, którzy o zagrożeniach i ratownictwie wiedzą najwięcej i kształcą polskie służby pożarnicze.
Dodatkowo, dla osób pragnących doskonalić wiedzę zawodową uczelnia oferuje bogatą ofertę studiów podyplomowych i kursów specjalistycznych.
Tekst Agata Siekierska Specjalista ds. promocji i marketingu SGSP; Zdjęcia Iwona Rzeźnicka