Sobótka
Katastrofa budowlana z dużą liczba poszkodowanych to pierwsze zadanie z jakim musieli się zmierzyć uczestnicy VII Ogólnopolskich Manewrów Grup Ratowniczych. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez OSP Grupę Ratownictwa Specjalistycznego “Starówka”. Całodniowe warsztaty wzbogacone o realistyczne pozoracje odbyły się 18.11.2017 na terenie starego browaru w Sobótce koło Wrocławia.
Manewry zorganizowane zostały w ramach projektu doskonalenia umiejętności w obszarze reagowania na zagrożenia, bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa – „Bezpieczny Dolny Śląsk 2017” – realizowanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Tematem przewodnim były działania związane z udzielaniem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym, działania związane z wypadkami mnogimi i masowymi oraz ratownictwo drogowe i techniczne.
Wszystkie zadnia podzielone zostały na trzy etapy. Z samego rana, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem manewrów wszystkie grupy wzięły udział w pierwszej pozoracji. Scenariusz zakładał konieczność udzielenia pomocy wielu poszkodowanym w katastrofie budowlanej.
Druga część to warsztaty, podczas których uczestnicy mieli możliwość przypomnienia wybranych aspektów Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz zagadnień nieobjętych w programie kursu KPP, a które mogą być przydatne w codziennej praktyce ratowniczej. Ćwiczenia odbywały się w 4 grupach, a uczestnicy szlifowali swoją wiedzę z zakresu:
- stosowania podpór do stabilizacji pojazdów w zdarzeniach drogowych,
- pomocy poszkodowanym będącym w stanie hipotermii,
- stosowania BLS AED
- oceny stanu poszkodowanego i udzielania pomocy przy różnym urazach.
Po południu zrealizowana została trzecia, zasadnicza część manewrów pozwalająca ekipom w praktyce sprawdzić swoją wiedzę i posiadane umiejętności. Każdy zespół miała do zrealizowania 9 skomplikowanych pozoracji o zróżnicowanych scenariuszach. Wśród nich znalazły się między innymi:
- pomoc poszkodowanym w wypadku samochodowym w którym pojazd dachował i wpadł osoby czekające na przystanku autobusowym
- wypadek drogowy w którym pojazd którym podróżowały trzy osoby uderza w budynek mieszkalny, poszkodowani zostają zarówno pasażerowie (w tym niemowlę), jak również osoba przebywająca w budynku
- wypadek drogowy w którym samochód osobowy zsuwa się ze skarpy, jedyna droga dostępu do poszkodowanych oraz ewakuacji osób przebywających w pojeździe możliwa jest przez bagażnik pojazdu
- katastrofa budowlana w której poszkodowane zostają trzy młode osoby, jedna z nich uwięziona jest pod drewnianą belką, a dodatkowy problem ratownikom stwarza osoba w szoku, z którą nie można się porozumieć w języku polskim
- upadek z dużej wysokości – ratownicy od pierwszego poszkodowanego dowiadują się, że ranna jest jeszcze druga osoba, ratownicy muszą ją odnaleźć i udzielić pomocy
- para młodych osób zabłądziła i po znalazła schronienie w opuszczonym budynku, ze względu na niską temperaturę otoczenia dochodzi u nich do wyziębienia organizmu.
Uczestnicy manewrów w czasie części praktycznej mają też możliwość sprawdzenia, jak bardzo kamera termowizyjna ułatwia lokalizację poszkodowanych w silnie zadymionych pomieszczeniach oraz ćwiczą umiejętność obsługi AED.
W manewrach uczestniczyły grupy ratownicze z:
- OSP KSRG JACZÓW
- OSP Kostomłoty
- Sekcja Poszukiwawczo – Ratownicza KSRG OSP Lipki
- OSP Mieszków
- OSP KSRG Mietków
- Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz
- OSP Smolec
- OSP w Sobótce
- OSP Stara Miłosna
- OSP Święta Katarzyna
- OSP Szczecin
- OSP KSRG Wiązów
- OSP Wilczków
- OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu
- OSP Zachowice
- OSP Żórawina
- Fundacja Ratownictwa Posejdon
- Odrzańskie Ratownictwo Specjalistyczne
Tekst: Konrad Pluciński
Foto: Konrad Pluciński i Kamil Czereba