Umiejętne i prawidłowe posługiwanie się pojęciami przez strażaków jest podstawowym elementem służby ochotniczej i „zawodowej”. Dlatego dziś przedstawiamy wam kilka pojęć operacyjnych dotyczących działań prowadzonych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.
Lokalizacja pożaru – jest to powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru i ograniczenia intensywności procesu spalania, zaś wielkość potencjału ratowniczego będącego na miejscu jest wystarczająca do jego likwidacji.
Lokalizacja MZ – jest to powstrzymanie rozprzestrzeniania się zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska, zaś wielkość potencjału ratowniczego będącego na miejscu jest wystarczająca do jego likwidacji.
Likwidacja pożaru – jest to zespół działań mających na celu ugaszenia pożaru poprzez przerwanie procesu spalania i niedopuszczenie do ponownego zapalenia. Proces likwidacji pożaru trwa od momentu lokalizacji pożaru do chwili całkowitego ugaszenia.
Czynności ratownicze – czynności ratownicze dzielimy na podstawowe i specjalistyczne. Czynności podstawowe wykonywane są w poszczególnych dziedzinach ratownictwa przez wszystkich ratowników podmiotów KSRG, zaś specjalistyczne wykonywane są przy użyciu sprzętu specjalistycznego przez odpowiednio przeszkolonych ratowników podmiotów KSRG.
Działania ratownicze – rozumie się przez to każdą czynność podjętą w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, a także likwidację przyczyn powstania pożaru, wystąpienia klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego (IZRM) – to zdarzenie pozostające lub będące we właściwościach Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), podczas którego ratownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP), zostali zadysponowani do realizacji medycznych działań ratowniczych (MDR) do czasu przejęcia odpowiedzialności za poszkodowanego przez przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) lub Lotniczy Zespół Ratownictwa Medycznego (LZRM).
IZRM to zdarzenie będące we właściwości PRM, do których wyjeżdżają jednostki KSRG w sytuacji:
a) braku możliwości natychmiastowego zadysponowania ZRM,
b) gdy wydłużony jest czas dotarcia zadysponowanego ZRM,
c) na prośbę osób postronnych,
d) gdy zdarzenie zostało zauważone przez ratowników ksrg.
Lokalizacja ”medyczna” – to przedział czasowy od podjęcia medycznych działań ratowniczych w stosunku do osoby będącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do przekazania osoby jednostkom systemu PRM lub innym podmiotom leczniczym. Jest momentem przejęcia odpowiedzialności za poszkodowanego (podjęcie MCR) przez ZRM, a nie momentem przeniesienia poszkodowanego do ambulansu. W przypadku gdy konieczne jest wykonanie dostępu do poszkodowanego celem ewakuacji, równocześnie istnieje jednak możliwość oceny stanu poszkodowanego przez ZRM i podjęcie MCR przez ZRM następuje lokalizacja „medyczna” mimo, że cały czas nie ma możliwości ewakuacji, a ratownicy JOP wykonują dostęp.