Skip to content
czwartek 10 lipca 2025
NA GORĄCO
2025-07-10Pożar szynobusu w Szczytnej 2025-07-10Pożar budynku gospodarczego w Dębnie 2025-07-10Gzowo: wypadek dwóch samochodów osobowych na DK61 2025-07-10Mysłowice: pożar w mieszkaniu na Rymerze 2025-07-09Gliwice: trwa dogaszanie pożaru hali z elektrośmieciami 2025-07-09Druga “młodość” Mercedesa z JRG PSP Zduńska Wola – samochód przeszedł gruntowny remont 2025-07-09PSP w gotowości – wielkopolscy strażacy będą stacjonować na Śląsku 2025-07-09Ewakuacja szpitala powiatowego w Bolesławcu 2025-07-09Groźny wypadek na drodze krajowej nr 8 2025-07-09Nawet na urlopie strażak jest strażakiem
  • Kontakt
Strazacki.pl portal o straży pożarnej
  • Wiadomości
    • Wszystkie
    • Akcje
    • WIADOMOŚCI
    • Świat
    • Nabory
    • Wydarzenia
    • Opinie
    Akcje

    Pożar szynobusu w Szczytnej

    2025-07-10
    Akcje

    Pożar budynku gospodarczego w Dębnie

    2025-07-10
    Akcje

    Gzowo: wypadek dwóch samochodów osobowych na DK61

    2025-07-10
    Akcje

    Mysłowice: pożar w mieszkaniu na Rymerze

    2025-07-10
    Akcje

    Gliwice: trwa dogaszanie pożaru hali z elektrośmieciami

    2025-07-09
    Poprzedni Następny Showing 1 Of 1935
  • Technika
    Technika

    OSP Bojano z nowym sprzętem

    Technika

    OSP Rumienica z nowym autem!

    Technika

    Kolejne europejskie jednostki strażackie kupują pojazdy pożarnicze o napędzie elektrycznym

    Technika

    Nowy nabytek w OSP Maków Podhalański!

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 79
  • Safety tips
    Safety Tips

    Strażacy kontra owady

    WIEDZA

    HIPOTERMIA. Jak postępować prawidłowo?

    Ćwiczenia

    Strażacy ćwiczą na lodzie

    Safety Tips

    Przygotuj się do szybkiego gaszenia!

    WIEDZA

    Wypadek samochodu ciężarowego z LNG – rozpoznanie, możliwości postępowania

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 36
  • Tematy
    ACO streamer
    Recenzje

    Transmisja obrazu z drona prosto do sztabu. To już możliwe!

    Recenzje

    Pożar paneli fotowoltaicznych w Wieluniu

    Recenzje

    Kominiarka blokująca szkodliwe cząstki popożarowe? Sprawdziliśmy to!

    Recenzje

    Jak działa najnowszy Aparat powietrzny AirBoss od Dräger? – Sprawdziliśmy to!

    Podcast

    #004: Co wybrać – nóż czy nożyczki ratownicze?

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 2
  • ZMIANOWYZMIANOWY
  • Strona główna
  • Wiadomości na gorącoWiadomości na gorąco
  • Tematy
    • Technika
    • Safety Tips
    • Kalendarz zmianowy
    • Misz masz
    • Wydarzenia
    • Quizy
  • KontaktKontakt
Strazacki.pl portal o straży pożarnej
WIEDZA
WIEDZA

Jak bezzałogowe statki powietrzne mogą pomóc w walce z klęskami żywiołowymi?

Redakcja / Strażacki.plRedakcja / Strażacki.pl2022-12-28 434 Minutes read0

Artykuł

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) obecnie klęski żywiołowe występują aż 4-5 razy częściej niż jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, powodując przy tym siedmiokrotnie więcej szkód. Przede wszystkim odpowiedzialne są za to katastrofy związane ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.

Służby ratownicze, które stoją na pierwszej linii walki z siłami przyrody koniecznie potrzebują dodatkowego wsparcia. Z pomocą przychodzą im nowoczesne technologie. Ich rola w najbliższej przyszłości Państwowej Straży Pożarnej, której całościowy budżet na 2022 rok wyniósł ponad 3,408 mld złotych, stanie się kluczowa.

Technologie ratujące życie

Coraz częściej ze wszystkich stron świata docierają do nas informacje o kataklizmach klimatycznych. Również w Polsce odnotowujemy wyższą liczbę anomalii pogodowych oraz klęsk żywiołowych, głównie w okresie wiosenno-letnim. Według danych PSP liczba interwencji związanych z usuwaniem szkód spowodowanych silnymi wiatrami w 2021 roku wyniosła 76 071, podczas gdy w 2010 roku było ich 25 513. Dlatego też służby ratunkowe coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie. Obecnie rozwiązaniem, które zyskuje na popularności są ćwiczenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Przy użyciu specjalnych gogli VR, strażacy mogą np. sterować bezzałogowcem bez konieczności pracy w terenie lub przeprowadzić ćwiczenia RKO. Niewątpliwym plusem tej metody jest możliwość wielokrotnego podejścia do zadania, co pozwala wypracować i udoskonalić schemat działania. Mnogość różnorodnych scenariuszy, które można zrealizować w trakcie wirtualnej symulacji, a których organizacja w rzeczywistych warunkach byłaby utrudniona i kosztowna, umożliwia kompleksowe przeszkolenie strażaków. Oczywiście, technologia nigdy nie zastąpi człowieka natomiast może stanowić nieocenione wsparcie edukacyjne oraz w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia zarówno ratowników, jak i cywili.

Bohater ze śmigłami

Wyszkolone jednostki straży pożarnej to trzon walki z żywiołami, który coraz częściej również bezpośrednio na miejscu prowadzonych działań wspierany jest przez nowoczesne technologie, w tym m.in. drony do zadań specjalnych. Według danych Komendy Głównej PSP z końca 2021 r. w ochronie przeciwpożarowej w Polsce służy ich już ponad 100, natomiast w 2015 roku było ich mniej niż 10.

Dzięki nowym, cyfrowym technologiom, strażak-operator ma dostęp do cennych danych niemal natychmiast, prawie w czasie rzeczywistym. Nowoczesne rozwiązania są nieodzowne na terenach o ogromnych powierzchniach.

– wyjaśnia Justyna Siekierczak, CEO aeroMind, dystrybutora dronów profesjonalnych i przemysłowych.

Niewątpliwie wielką zaletą mobilnych robotów interwencyjnych lub bezzałogowych statków powietrznych jest możliwość wysłania ich w obszar terenów niebezpiecznych. To na przykład pożary lasów czy tereny dotknięte powodzią lub innymi klęskami żywiołowymi. W sytuacji zagrożenia powodziowego za ich pomocą można szybko ocenić stan wałów przeciwpowodziowych i ocenić, które miejsca są najbardziej narażone na przerwanie i właśnie do nich wysłać posiłki, wzmocnić je, by nie zostały przerwane. Odpowiednia technologia i przeszkolony operator mogą zadecydować o powodzeniu całej akcji i ocalić wiele ludzkich istnień.

W przypadku klęsk żywiołowych idealnie sprawdzą się drony wyposażone w różnego rodzaju kamery, dzięki którym mogą błyskawicznie rozpocząć mapowanie terenu w głąb obszaru np. zalanego wodą. Dzięki temu strażacy są w stanie znacznie szybciej podjąć świadomą decyzję dotyczącą strategii zwalczenia żywiołu i skierować większe siły i środki w najbardziej newralgiczne miejsca zwiększając tym samym skuteczność akcji. Na tym nie koniec pracy drona, który może również pomóc w trakcie poszukiwań zaginionych osób oraz oszacowaniu poniesionych szkód. Dodatkowo pozyskany z góry materiał wideo jest nieocenionym materiałem szkoleniowym do analizy i wyciągania wniosków z przeprowadzonych działań.

– mówi Justyna Siekierczak. 

Sześć śmigieł i wodoodporna kamera termowizyjna na ratunek

Uniwersalne zastosowanie dronów w straży pożarnej nie oznacza, że nie jest to dron niespecjalistyczny. Wręcz przeciwnie, taki dron powinien spełniać rygorystyczne warunki, które pozwolą mu pracować bez zakłóceń, pomagać, a nie przeszkadzać w trakcie prac. Drony profesjonalne charakteryzują się wysoką stabilnością lotu, długim czasem lotu, sporym udźwigiem oraz dalekim zasięgiem.

Drony w układzie hexacoptera – sześciośmigłowym – gwarantują stabilność nawet w najtrudniejszych warunkach jak porywisty wiatr czy silne opady atmosferyczne, co pozwala na ich pracę w niesprzyjających okolicznościach przyrody i uniezależniają je od kaprysów pogody.

Idealnym przykładem bezzałogowca do zadań specjalnych, spełniającym powyższe kryteria jest H850-RTK, firmy Yuneec – jednego z największych producentów bezzałogowców na świecie. Dron można bez trudu integrować z wieloma rodzajami sensorów, w tym z kamerami światła dziennego, wielospektralnymi czy z nową, wodoodporną kamerą termowizyjną wysokiej rozdzielczości E20TVX PRO. Dla straży nieocenionym akcesorium będzie kompatybilny reflektor GL60 Plus Gimbal. W zależności od obciążenia użytkowego jest w stanie nieprzerwanie latać do 65 minut oraz przenosić obciążenie do 3 kg. Co istotne, jest przygotowany do lotów w każdych warunkach atmosferycznych, może latać w deszczu, pod strumieniami wody, w wietrze i śniegu.

Dron H850-RTK jest zaprojektowany tak, aby jego obsługa była jak najbardziej intuicyjna i prosta. Maszyna jest od razu gotowa do pracy, natomiast aby w pełni efektywnie wykorzystać jej potencjał niezbędne jest nie tylko szkolenie na operatora dronów, ale również szczegółowe np. z zakresu eksploatacji. Strażak ma do dyspozycji szkolenie e-learningowe zapewnione przez producenta oraz firmę aeroMind – oficjalnego dystrybutora firmy Yuneec.

Jeśli interesuje Was wykorzystanie dronów w działaniach i chcecie bliżej poznać konkretne modele oraz ich specyfikację, to polecamy zajrzeć na stronę aeroMind.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Aeromind

FacebookTwitterWhatsAppLinkedInEmailLink

Redakcja / Strażacki.pl

reklama

Poprzedni wpis Wybuch gazu w Mokrej Prawej. Są duże zniszczenia i ranni
Następny post Pożar TESLI na parkingu w Piotrkowie Trybunalskim
Powiązane artykuły
  • Powiązane artykuły
  • więcej od autora
Safety Tips

Strażacy kontra owady

2025-06-060
WIEDZA

HIPOTERMIA. Jak postępować prawidłowo?

2025-02-170
Ćwiczenia

Strażacy ćwiczą na lodzie

2025-01-240
Zobacz więcej
Czytaj również
Wiadomości

Co nowego na Strażackim?

2024-04-130
Akcje

Pożar szynobusu w Szczytnej

2025-07-100
Akcje

Pożar budynku gospodarczego w Dębnie

2025-07-100
Akcje

Gzowo: wypadek dwóch samochodów osobowych na DK61

2025-07-100
Akcje

Mysłowice: pożar w mieszkaniu na Rymerze

2025-07-100
Akcje

Gliwice: trwa dogaszanie pożaru hali z elektrośmieciami

2025-07-090
Wiadomości

Druga “młodość” Mercedesa z JRG PSP Zduńska Wola – samochód przeszedł gruntowny remont

2025-07-090
Zobacz więcej

Redakcja i kontakt

Portal Strażacki.pl powstał w 2013 z myślą o strażakach, osobach związanych z branżą ratowniczą i pasjonatach pożarnictwa.

STATYSTYKI OSP

Statystyki OSP 2023 – woj. podlaskie 2

2024-02-09

Statystyki OSP 2023 – woj. podlaskie

2024-02-09

Statystyki OSP 2023 – woj. wielkopolskie 5

2024-01-25

Statystyki OSP 2023 – woj. wielkopolskie 4

2024-01-25
MULTIMEDIA

Kategorie

  • Akcje7644
  • Artykuły5651
  • Wydarzenia960
  • Wiadomości942
  • Relacje394
  • Technika316
  • Ćwiczenia176
  • Wizyty154
  • Nabory139
  • Cześć Ich Pamięci113
  • Szkolenia88
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202270
  • Patronat medialny64
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202064
  • Kronika Strażacka58
  • Misje zagraniczne50
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202348
  • Fotorelacje31
  • Kobiety w straży30
  • Filmy29
  • Statystyki wyjazdów OSP - 201918
  • Safety Tips16
  • Wasze15
  • Ciekawostki pożarnicze15
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202114
  • Zostań Strażakiem12
  • Nasze8
  • Strażacki8
  • Quizy7
  • Strażacki Klasyk Miesiąca7
  • Ściąga6
  • Recenzje5
  • Podcast4
  • STRAZACKI.PL2
  • Wideorelacje2
  • Opinie2
  • Floriany2
  • Konkursy2
  • Kącik historyczny1
  • Sprawdź swoją wiedzę - TESTY1
  • Rozwiązania testów wraz z omówieniem1
  • Tapety strażackie1
  • Wyposażenie techniczne1
  • Taktyka działań ratowniczych1
  • Misz Masz0

#TAGI

Kobiety w strażyKobietaStrażakstrazackistrażPSPPaństwowaStrażPożarnaciekawostkipożarniczeniecodzienne

© Strażacki 2023

  • Alarm
  • Reklama
  • Polityka prywatności
  • Regulamin serwisu