Wiedza
Okres zimowy to okres w którym ze względu na niskie temperatury, osoby poszkodowane z którymi strażacy mają kontakt podczas działań są bardziej narażone na wychłodzenie a tym samym szybciej mogą doznać hipotermii. Pisząc o osobach poszkodowanych, głównie trzeba wymienić tutaj osoby ranne w wypadkach komunikacyjnych, przebywające w wodzie oraz zagubione w terenach otwartych. Z tego powodu należy w zimowym okresie położyć szczególny nacisk na zapobieganie wystąpienia hipotermii poprzez odpowiednie zabezpieczenie poszkodowanych osób.
Czym jest hipotermia?
Hipotermia to stan w którym temperatura ciała osoby poszkodowanej obniża się do 35°C lub niższej. Jest to stan zagrożenia życia, który powoduje zaburzenia rytmu serca oraz zahamowanie oddechu co w konsekwencji może prowadzić do zgonu.
Postępowanie w KPP.
Kwalifikowana Pierwsza Pomoc postępowanie dotyczące zagadnienia hipotermii opisuje w procedurze nr 17 [wychłodzenie].
Na szczególną uwagę należy w tej procedurze spojrzeć na czas oceny oddechu i tętna, gdy podejrzewamy obniżoną temperaturę ciała. Czas oceny wynosi 60 sekund osobno dla oddechu i tętna.
Kolejny krok w przypadku gdy osobę ewakuowaliśmy z wody lub z innego powodu posiada na sobie mokrą odzież, musimy rozebrać z tej odzieży. W tym celu najlepiej i najszybciej jest rozcięcie odzieży za pomocą nożyczek. Ważne, aby czynność ta odbywała się w miejscu ciepłym lub osłoniętym od niekorzystnych warunków zimowych.
Po usunięciu odzieży należy mokrymi dużymi gazami lub ręcznikami osuszyć ciało osoby.
Kolejny krok to ułożenie osoby w pozycji poziomej. W tym punkcie należy zwrócić uwagę, aby izolować osobę od podłoża, aby zapobiec kondukcji. Do izolacji od podłoża powinniśmy wykorzystać materiał, w którym występują „przestrzenie powietrza”, m.in. karimatę, gruby koc bawełniany, materac dmuchany itp. Ułożenie rozebranej osoby na noszach typu deskach bez izolacji nie jest dobrym rozwiązaniem.
Ostatni krok zawarty w procedurze to termoizolacja osoby. Do tego celu głównie wykorzystywane są „folie życia” będące podstawowym wyposażeniem zestawów medycznych. Folie dostępne na ogół w strażackich zestawach medycznych nie są dobrym rozwiązaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dedykowanych do zapobiegania hipotermii specjalnych folii lub okryć termicznych. Tego typu specjalne folie składają się z kilku połączonych ze sobą warstw, które po rozłożeniu tworzą wielowarstwowe okrycie wypełnione powietrzem będące izolatorem od zimna. Niestety ceny tego typu dedykowanych okryć w znaczący sposób odstraszają od doposażenia zestawów typu R1.
Jeżeli nie posiadamy wspomnianych dedykowanych okryć do zapobiegania hipotermii, możemy improwizować, wykorzystując koce bawełniane oraz „folie życia”. W pierwszej kolejności okrywamy szczelnie [tworząc „burito”] osobę za pomocą kocy bawełnianych, następnie z użyciem kilku „folii życia” okrywamy dalej osobę zawiniętą w koce bawełniane. Starajmy się mocno nie naciągać folii; pozostawmy przestrzenie powietrza.
MIT
Wbrew powszechnej opinii o „foliach życia”, folie te w żaden sposób nie ogrzewają oraz nie chłodzą okrytą osobę. Również nie ma żadnego znaczenia jakim kolorem [srebrny/złoty] okryjemy osobę.
Po więcej ciekawych szczegółów dotyczących wychłodzenia i hipotermii zapraszamy na stronę www.akademia.hipotermia.edu.pl, gdzie po bezpłatnym zalogowaniu, możecie odbyć kurs online i otrzymać zaświadczenie pozyskania wiedzy.